Basil 320736 1920

Doma vypěstovaná bazalka je nejvoňavější, líbit se jí bude i na parapetu v květináči

Také díky nekončící koronavirové pandemii, kdy lidé tráví doma mnohem více času, se každý den rozšiřují řady domácích pěstitelů. Bazalka, stejně jako jiné bylinky, patří k moderním, často pěstovaným rostlinám, a to pro své různorodé užití. 

Bazalka se pěstuje zejména jako

  • dekorativní rostlina,
  • čerstvá přísada do pokrmů (nebo následně i sušená),
  • přírodní lék,
  • ochrana proti obtížným mouchám.

Pokud jde například o léčivé účinky bazalky, nejsou zdaleka tak známy jako to, že ji lze přidávat do salátů, na pizzu a do různých dalších jídel. Bazalka je ideální rostlinou pro toto náročné a nové období, protože mimo jiné podporuje činnost dýchacího systému, a pokud má člověk kašel, ulehčuje mu odkašlávání. Proti mouchám chrání bazalka zejména tehdy, když ji v květináči postavíte do otevřeného okna.

Mohlo by vás zajímat:  Popálení kopřivou nepřináší rizika, ale tyto zdravotní benefity
Zdroj obrázku: Pixabay

Rostlinka nebo semínko

Pokud si chcete vytvořit svou vlastní domácí bylinkovou zahrádku, pěstovanou v květináčích nebo truhlících, a zařadit do ní také bazalku, můžete si v zahradnických potřebách koupit mladé sazeničky v květináči, nebo začít od semínek.

Pokud si nejste jisti výběrem nejvhodnějších druhů, poraďte se s odborníky, nejlépe v zahrádkářství. Pro pěstování v domácích podmínkách jsou obvykle vhodnější miniaturní odrůdy, které se od sebe navíc liší i chutí, a tak můžete výběr rostlin skutečně maximálně přizpůsobit svým potřebám a preferencím.

Mohlo by vás zajímat:  Sukulenty ozdobí interiér i bez velké péče. Některé dokonce pomohou léčit nebo nádherně kvetou

Pro vysetí bazalky se nejvíce hodí organický kompost. Pokud jde o nejvhodnější období, jedná se o jarní měsíce, ideálně březen a duben. Při výsevu je důležité nechat semínkám kolem sebe dostatek prostoru a nevtlačovat je příliš hluboko do kompostu. Nezapomeňte také na pravidelnou závlahu, aby mohla semínka správně vzejít.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zálivka a výživa rostlinek

Přibližně po třech týdnech od zasetí by měly ze semínek vyrůst mladé rostlinky, které je potřeba v tomto období přesadit do květináčů nebo truhlíků, v nichž budou mít dostatek místa. Pro pěstování bazalky je nejlepší substrát smíchaný s vhodným organickým hnojivem, protože rostliny potřebují hodně výživy. Ideální je zajistit také optimální podíl vápníku v půdě.

Mohlo by vás zajímat:  Popínavé rostliny zútulní interiér a zaženou nudu domova

Rostliny nemají rády průvan a chlad. Pokud je pěstujete ve venkovních truhlících, měli byste rovněž zajistit, aby na ně přímo nepršelo. Na rozdíl třeba od pokojových kapradin, u bazalky listy vůbec neroste, naopak, při zalévání buďte opatrní, ať jde voda opravdu jen do půdy. Zálivka by měla být každodenní a substrát vlhký.

Přidat na Seznam.cz