Hydrangea Flowers Background

Chlorózu na hortenziích napraví změna substrátu

Chloróza je nemoc, která napadá mnoho rostlin. V dnešním článku se ale zaměříme zejména na to, jak ovlivňuje hortenzie. Vliv na vznik tohoto onemocnění má jak samotná půda, tak i to, jak rostlinu hnojíme. Jak problém poznat hned v zárodku a co s ním dělat? Právě to se dozvíte v dnešním článku.

Co chloróza je a co ji způsobuje

Chloróza je fyziologické onemocnění rostlin, které je způsobené nedostatkem chlorofylu. Projevuje se zejména tak, že listy nejsou hezky zelené, ale začnou žloutnout. Důležité ale je, že při tomto onemocnění žloutnou pouze čepele listů. Stonky zůstávají zelené.

Mohlo by vás zajímat:  V zimě domov ozdobí okouzlující begonie. O jejich spokojenost se postará i začátečník

Pokud dumáte, čím je chloróza způsobena, u hortenzií za ni většinou může špatný substrát. Právě tomuto druhu keřů se totiž nejvíce daří v kyselém prostředí. Situaci pak nezlepšuje ani používání nesprávně zvolených prostředků, jako jsou například hnojiva. Pokud v půdě nejsou správné podmínky, rostlina má potom problém přijímat určité živiny. V tomto případě se u hortenzií jedná zejména o dusík, železo či mangan. Rostlina pak začne strádat. Tudíž se pozastaví růst listů, které ještě navíc začnou právě žloutnout.

Mohlo by vás zajímat:  Kamčatské bobule se podobají borůvkám, doba sklizně je dříve než u jahod
Zdroj obrázku: Freepik

Mezi první varovné signály patří blednutí listů, ze začátku nemusí vyloženě žloutnout. Zpozorněte, i pokud se listy začnou výrazně zmenšovat. Objevit se také můžou žluté skvrny, které až postupně přejdou v celou žlutou plochu.

Jak proti chloróze bojovat

Nejnáchylnější je rostlina zejména v období, kdy kvete a není tak ve vegetativním stavu. To znamená od jara do podzimu. Kroky k prevenci chlorózy byste tak měli podnikat už před jarními měsíci. Jako první je třeba rostlině zajistit správný substrát. Kyselost můžeme změřit pomocí speciálních testů, které je možné zakoupit ve většině zahradnictví. Také je možné pořídit substrát přímo určený pro hortenzie. Pokud ani to nepomůže, je třeba rostlinu přesunout ideálně na úplně nové místo.

Zdroj: https://plantura.garden/uk/trees-shrubs/hydrangeas/yellow-leaves-on-hydrangeas
Přidat na Seznam.cz