Flowers 5766495 1920

Nejenom v létě, tyto unikátní květiny umí vykvést i během zimy

Ačkoliv zima nepatří zrovna k ročním obdobím, která bychom měli spojená s rozkvetlými zahradami, najdou se i takové květiny, které se právě v zimě probouzí k životu. A rozhodně stojí za to si je na zahradě vysadit. V době, kdy většina rostlin odpočívá pod vrstvou sněhu, totiž naši zahrádku nádherně rozjasní. A které to jsou?

  • Čemeřice černá
  • Vřesovec
  • Zimokvět časný
  • Vilín prostřední
  • Jasmín nahokvětý
  • Kalina vonná

    Zdroj obrázku: Pixabay.com

Květy, které nás potěší už na podzim

Jasmín nahokvětý je rostlinou, kterou v našich zahradách najdeme jen zřídka, což je škoda. Jedná se o velmi dekorativní rostlinu, jejíž první květy můžeme spatřit už na konci října. Jsou jasně žluté a rostou na tenkých, bezlistých výhoncích. Je vhodné nechat jasmín se pnout po nějaké konstrukci.

Rostliny kvetoucí v prosinci

Čemeřice černá bývá někdy nazývána též „vánoční růže“. To proto, že její květy se mohou poprvé objevit už před Vánoci. Líbí se jí polostín i stinná místa chráněná před větrem. Je velmi nenáročná a odolná vůči nízkým teplotám.

Vilín prostřední mívá žluté, oranžové nebo mírně červené květy. Objevují od prosince či od ledna a vydrží až do března. Radost nám ale bude dělat i na podzim, jelikož se jeho listy krásně zbarví do oranžové a červené barvy.

Vřesovec se řadí mezi stálezelené rostliny a za příznivých podmínek dokáže vykvést i v prosinci. Daří se jim na slunném místě či v polostínu a v mírně kyselé půdě. Měli byste je také chránit před mrazem, během tuhých zim totiž mohou zmrznout či uschnout.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Květy, na které si počkáme do ledna

Během mírných zim se květy kaliny vonné objevují už v lednu, při tužších zimách až v březnu. Kalina má růžová poupata, která postupem času zbělají a – jak už název napovídá – nádherně voní. Listy se na podzim barví do červenohnědé barvy.

Zimokvět tvoří zvonkovité květy o průměru asi 3 cm a poprvé vykvétá během února. Vnější okvětní lístky jsou jasné žluté, zatímco vnitřní fialové. Další charakteristikou zimokvětu je příjemná, intenzivní vůně. Jelikož se jedná o rostlinku pocházející z Číny, je dobré ji chránit před silnými mrazy mulčovací kůrou nebo textilií.

Mohlo by vás zajímat:  Milovníci růžových a fialových odstínů mohou do těchto barev odít celou zahradu
Přidat na Seznam.cz