Lot Coniferous Plantations Are Lined Up

Živý plot z tújí bude díky správnému prořezání a hnojení vždy krásný

I když období, kdy byly živé ploty z tújí nejvíce v módě, už je nejspíš za námi, stále ještě jsou tyto okrasné dřeviny velmi populární a narazíte na ně nejen u rodinných domků, ale také u řady chat a chalup. Mají totiž pověst relativně nenáročných dřevin, které se uchytí všude, kde je dostatek světla. Do značné míry je to sice pravda, ale pokud chcete, aby vaše túje vypadaly alespoň trochu k světu, je potřeba se o ně náležitě postarat. V tomto článku se dozvíte, jak vypěstovat živý plot, který vám budou závidět všichni sousedé.

Mohlo by vás zajímat:  Nenechte se odradit jejím jménem, čemeřice smrdutá ozdobí vaši zahradu i v zimě

Správné hnojení

Úplným základem péče o túje je správné hnojení, které je v jejich případě závislé na ročním období. Standardně se túje hnojí od jara do podzimu. Jarní a letní hnojiva by měla být bohatá na dusík, který podporuje růst tújí. Na podzim je vhodné směs vyměnit a dřeviny přihnojovat přípravky s vyšším obsahem fosforu a draslíku, které tújím pomohou přečkat zimu. Během té je vhodné tújím naordinovat půst a nepřihnojovat je vůbec.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejlepší hnojivo je domácí

Hnojivo pro túje však nemusíte kupovat, snadno si připravíte domácí, u kterého máte absolutní kontrolu nad složením i kvalitou. Využít přitom můžete suroviny, které byste jinak vyhodili jako kuchyňský odpad. Vhodné jsou třeba bramborové slupky, kávová sedlina nebo jedlá želatina, která je skvělým zdrojem draslíku. A věřte nebo ne, profesionální zahradníci hnojí také pivem. Túje zalévají klasickým výčepním tekutým chlebem, který ředí vodou v poměru 1 : 25.

Mohlo by vás zajímat:  Jak začlenit pergolu do vaší zahrady?

Prořezávejte už od jara

Dobře ošetřované túje rostou jako z vody, a tak je třeba je pravidelně prořezávat. Začít byste měli už zkraje jara a skončit zhruba v polovině léta s tím, že túje ošetříte každý měsíc. Měli byste přitom respektovat jejich přirozený tvar, na rozdíl od mnoha dalších křovin musí být základna vždy silnější než horní část keře.

Zdroj: https://www.paramountplants.co.uk/blog/index.php/thuja-care/
Přidat na Seznam.cz