Lemon Balm Melissa Thyme Herb Flowerpot Balcony

Bylinky lze pěstovat i na parapetu při dodržení několika pravidel

Pěstování vlastních plodin nebo bylinek je vždy nejlepší volbou. Celý proces pěstování máte pod kontrolou, takže víte, zda jste použili pesticidy nebo jiné chemické přípravky. Původní investice vyjde v konečném výsledku na méně peněz. Pěstování bylinek není nikterak náročným úkonem, zvládne to každý. Pro pěstování nepotřebujete zahradu, pozemek ani balkon, stačí pouhý parapet. Bylinky jsou mnohem lepší variantou pro dochucování než chemické přísady. Jejich přidáním do jídel zvýrazníte chuť. Kromě toho vám provoní domácnost a odpudí škůdce. Jak začít s pěstováním bylinek v domácnosti?

Mohlo by vás zajímat:  Doma vypěstovaná bazalka je nejvoňavější, líbit se jí bude i na parapetu v květináči

Začínáme

Nejdříve vyberte vhodný substrát. Skvělou volbou je zakoupení rašelinové směsi. Obyčejná zahradní zemina není nejlepší variantou. Také vám přijde vhod písek, který vložte na dno květináče. Tímto krokem přispějete ke zlepšení odvodnění půdy a kořeny tak budou mít lepší přístup ke kyslíku, případně investujte do hydrogelu.

Bylinky milují sluneční svit. Vyžadují teplo, bezvětří a světlo. Nejlepšími podmínkami pro jejich růst jsou teploty v rozmezí 15–20 °C. V případě, že jste přesunuli bylinky na parapet dovnitř domácnosti, tak je přesuňte během větrání. Vítr urychluje vysychání substrátu.

Mohlo by vás zajímat:  Řeřicha vyroste ze semínka už za sedm dní. O zdraví a krásu může pečovat po celý rok
Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelná zálivka

Bylinky vyžadují pravidelnou zálivku. V opačném případě začnou schnout a už je horko těžko zachráníte. Na druhou stranu není nutné to přehánět s mírou zálivky, abyste je nepřelili. Nejlepší zálivku získáte z dešťové vody. Použít však můžete i vodu z vodovodu, nejlépe přes noc odstátou.

Péče o bylinky

Nezapomínejte bylinky pravidelně zastřihávat. Stejně jako vlasy i bylinky budou růst. Doporučuje se stříhat 10 cm nad substrátem. Při spatření žlutých listů nečekejte a zbavte se jich, aby nebraly zbytečně jinak cenné živiny zdravým částem bylinek.

Mohlo by vás zajímat:  Šípek zažene nachlazení a posílí imunitu. Připravte si domácí čaj, tinkturu nebo džem

Bylinky můžete sušit nebo také zamrazit. Jakmile stonky sklidíte, nečekejte a okamžitě je usušte. Usušit je můžete v suché a teplé místnosti nebo použít sušičku na ovoce. Máte-li pozemek a pergolu, zavěste bylinky pod ni, nesmí tam však svítit. Bylinky chraňte síťkou, aby se do nich nedostal hmyz. Po usušení bylinky rozdrťte a skladujte ve vodotěsných nádobách. Chraňte je před světlem i vlhkostí.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/herbs/containers
Přidat na Seznam.cz