Closeup Child Hand Show Rosemary Bush Outdoor Gardening

Léčivé byliny můžeme pěstovat i na podzim. Ochrání naše zdraví v sychravých dnech

Podzimní období je ideálním časem pro pěstování a sběr léčivých bylin. Tyto rostliny mají mnoho užitečných vlastností a mohou být využity pro léčebné účely, ale také jako voňavé koření či přísada do čajů a pokrmů. V tomto článku se podíváme na to, jak pěstovat léčivé byliny na podzim a jak je využít pro zlepšení zdraví. Na podzim musíme myslet na své zdraví trochu více a bylinky vám s tím hodně pomohou.

Výběr vhodných bylin a jejich pěstování

Podzimní období nabízí ideální podmínky pro pěstování mnoha léčivých bylin. Mezi ty nejběžnější patří máta, levandule, šalvěj, tymián a rozmarýn. Vyberte si byliny podle svých potřeb a představ. Pro pěstování potřebujete slunné místo s dobrou odvodnění půdy. Byliny můžete pěstovat v záhonech, květinových nádobách nebo truhlících. Skvěle se hodí na balkony i parapety.

Mohlo by vás zajímat:  Bazalka nesmí chybět v žádné kuchyni. Těšte se z vlastní sklizně po celé léto

Sběr bylin na podzim

Sběr bylin na podzim je důležitým krokem, pokud chcete využívat jejich léčivé účinky. Nejlepší doba na sběr je ráno, kdy je rostlina ještě čerstvá a plná aromatu. Opakujte sběr pravidelně, ale přehánějte to, aby mohly i nadále růst a vyvíjet se. Pamatujte také na správný způsob sušení bylin, kterým zachováte jejich léčivé účinky.

urban-gardening-woman-is-planting-fresh-vegetables-herbs-fruitful-soil-own-garden-raised-bed-cress
Zdroj obrázku: Freepik

Využití léčivých bylin

Léčivé byliny lze využít na mnoho způsobů. Můžete si připravit čaje, tinktury, oleje nebo bylinky přidávat do vašich jídel. Například máta pomáhá při trávicích potížích a levandule má uklidňující účinky. Šalvěj je známá pro své antibakteriální vlastnosti a tymián podporuje dýchací systém. Rozmarýn zase stimuluje paměť a koncentraci.

Mohlo by vás zajímat:  Po těžkém jídle uleví pelyňková tinktura. Její příprava je snadná a vždy bude po ruce

Recept na podzimní bylinkový čaj

Jedním z jednoduchých způsobů využití léčivých bylin na podzim je příprava bylinkového čaje. Zkuste si smíchat několik lístků máty, levandule a šalvěje. Dejte bylinky do hrníčku, zalijte vroucí vodou a nechte 5-10 minut louhovat. Tento čaj vám pomůže zahřát se v chladných dnech a zároveň podpoří vaše zdraví.

Zdroj: https://bonnieplants.com/blogs/garden-fundamentals/herbs-in-fall-yes-some-love-cool-weather
Přidat na Seznam.cz