Closeup Spanish Snail Arion Vulgaris Outdoors

Slimáky odeženou ze zahrady některé aromatické rostliny, pomůžou také vaječné skořápky

Chloubou každého zahrádkáře je pečlivě obhospodařovaná zahrada a bohatá úroda. Docílit toho znamená pravidelně se starat o to, aby rostlinám nic nechybělo, nebyly zaplevelené nebo napadené škůdci. Je to práce v hlavní sezonu prakticky nekončící, ale každého zapáleného zahrádkáře to především baví a má z ní radost. Tu však nemá ze španělských slimáků, kteří dokážou na zahradě napáchat velké škody. Jak je odpudit?

Jaký je rozdíl mezi slimákem a hlemýžděm

Nejhorší je pro českou zahradu španělský slimák, který je invazivním druhem, dovezeným ze Španělska. Na zahradě umí zlikvidovat část úrody. Hlemýždi nejsou tolik škodliví, tudíž proti nim není třeba nijak postupovat. Ti jsou dokonce i užiteční, protože konzumují mrtvé rostlinné zbytky a vytvářejí humus. Slimáci se s chutí pustí do mladých sazenic, do plodů jahod, mrkve či zelí. Nepohrdnou ani některými okrasnými rostlinami, jako jsou například jiřiny.

Mohlo by vás zajímat:  Malý brouček dokáže zničit celou bramborovou úrodu, boj proti němu není vůbec snadný

Jak se zbavit slimáků

Nejčastěji volí zahrádkáři boj proti slimákům v podobě jejich ručního sběru. Protože se nejčastěji vyskytují navečer a večer, je třeba v tuto dobu jít na zahradu a s pomocí gumových rukavic se pustit do jejich sbírání. Je to pracné a zdlouhavé.

Zdroj obrázku: Freepik

Další možností je využít chemické návnady proti slimákům, které jsou k dostání v drogeriích. Jsou obvykle účinné, ale nebezpečné pro ostatní živočichy.

Vysaďte na záhonech vhodné rostliny

Existují i ekologické způsoby odpuzování slimáků. Znamená to především vysadit na záhonech společně s rostlinami také ty, které slimákům nevoní. Jsou to cibule, česnek, majoránka, šalvěj, levandule, řebříček či pupalka.

Mohlo by vás zajímat:  Betlémská hvězda přinese domů pravé kouzlo Vánoc. Se správnou péčí bude skutečnou ozdobou

Použijte vaječné skořápky

Do cesty slimákům můžete nastražit vaječné skořápky, které je zastaví. Je třeba je nasypat na zeminu v okolí rostlin, které chcete chránit. Slimákům tak nastražíte past, kterou nezdolají, a vaše plodiny budou zachráněné. Stejně je možné použít kávovou sedlinu, která slimákům vůbec nevoní, takže se jí raději vyhnou.

Zdroj: https://www.theenglishgarden.co.uk/expert-advice/how-to-get-rid-of-slugs-10-solutions/
Přidat na Seznam.cz