Begonie1

Begónie sluší balkonům i interiérům, nespokojí se ovšem s jen tak ledajakým prostředím

Begónie jsou rostliny, které pochází z deštných pralesů v tropické Americe. I u nás se ale hojně vyskytují, protože mají krásné květy a navíc jsou nenáročné. Je ale nutné dodržet určité podmínky, aby vám rostly i kvetly tak, jak mají.

Begónie mají spoustu odrůd, některé patří do bytů, některé jsou určené na zahradu

Begónie se dělí na ty, které jsou okrasné květem a které jsou okrasné listem. Protože jsou z tropického a subtropického prostředí, potřebují teplé podmínky a měly by zůstat na jednom místě. Jestli máte v bytě chladno, begóniím se tam dařit nebude. Měli byste jim dopřát kvalitní substrát, který bude obsahovat humus. Můžete použít po domácku vyrobený kompost.

Mohlo by vás zajímat:  Nádherné růže jsou častým cílem škůdců i chorob. Jejich krásu zachrání přírodní postřik
Zdroj obrázku: Freepik

V opačném případě smíchejte rašelinu a písek a přidejte malé kousky dřevěného uhlí. Begónie je nutné také hnojit. Hnojivo si můžete zakoupit v obchodě, ale dávejte pozor, abyste koupili to správné, protože okrasné listem a okrasné květem potřebují jiné hnojení. Rostliny mají rády vlažnou vodu, která by měla být odstátá. Zalévejte ji odspodu, protože by se voda neměla dostat na jejich listy.

Každé dva roky je nutné begónie přesadit do většího květináče

U květiny obírejte suché listy a jednou za dva roky ji přesaďte do nového substrátu a o trochu většího květináče. Musíte ji také zkracovat a zaštipovat, protože tím podpoříte její květenství. Potřebují rozptýlené světlo, nikoli přímé slunce. Teplota by neměla klesnout pod 19 stupňů, ale nejraději mají teploty okolo 25 stupňů Celsia.

Mohlo by vás zajímat:  Muškáty milují slunce a vodu, pravidelné hnojení zajistí bohaté květy
Zdroj obrázku: Freepik

Jestli si přejete více rostlinek, můžete je rozmnožit řízkováním. Vysoká vlhkost vzduchu je zapotřebí právě proto, aby begónie mohly zakořenit. Je k tomu také potřeba vyšší teplota, mezi 21 až 26 stupni. I tyto rostliny mohou napadnout škůdci nebo různé choroby. Mezi ty klasické patří mšice nebo puklice. Na listech byste neměli vidět žádné skvrny, pokud ano, je nutné omezit zálivku nebo rostlinu dát pryč z přímého slunce.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/plants/begonia.html
Přidat na Seznam.cz