Pink Tulips Contemporary Light Living Room Interior 1

Čerstvé tulipány vydrží ve váze déle díky správné vodě a řezu stonku

Květy ve váze většinou nevydrží příliš dlouho. Díky jednoduchým trikům, které vám s tímto problémem pomohou, si je však můžete užít mnohem déle. Dnes se zaměříme na tulipány a narcisy, které jsou jarní klasikou mezi řezanými květinami. Na oživení povadlých tulipánů vám stačí jen 30 vteřin.

Univerzální tipy

Předtím, než vložíte květiny do vázy, ořežte špičky diagonálně. Díky tomu bude povrch, kterým bude rostlina čerpat vodu, větší a stonek se dotkne pouze minimálně dna vázy, na kterém se hromadí spousta nečistot. Dalším způsobem, jak prodloužit životnost květin ve váze, je odtržení listů do výše vodní hladiny. Namočené listy nejenže vypadají nevzhledně, také urychlují hnilobu, která určitě nepodporuje vitalitu květin.

Mohlo by vás zajímat:  Africké fialky a bramboříky rozveselí zimní dny barevnými kvítky. Díky jedné zásadě pokvetou mnohem déle

Ne každý ví o tomto triku. Je lepší nedávat květiny do blízkosti ovoce. Proč? Vydává ethylen, který způsobuje jejich rychlejší vadnutí. Rostliny dávají přednost lehkému chladu, takže je nejlepší je postavit na stinné místo. Například pro řezané tulipány bude odstátá voda nebo zahřátá na pokojovou teplotu nejlepší.

Zdroj obrázku: Freepik

Delší životnost

Jedním z triků pro prodloužení trvanlivosti tulipánů ve váze je přidání půl čajové lžičky cukru nebo tablety aspirinu do vody. Takové přidání způsobí pomalejší růst bakterií a plísní ve vodě a květiny si udrží vzhled krásný a zdravý déle. Dalším – možná trochu šokujícím – způsobem je ponořit tulipánový stonek do sklenice s vodkou. Stačí 30 vteřin, než nápoj oživí povadlou rostlinu. Nebo lze přidat čajovou lžičku vodky do vody, kde se nacházejí květiny.

Mohlo by vás zajímat:  Také v zimě mohou interiér zdobit barevné květiny, které navíc nejsou náročné na péči

Narcisy jsou jedním z nejkrásnějších jarních květin. Jsou trvanlivé a mohou vydržet až pět dní ve váze. Pokud chcete, aby zůstaly čerstvé déle, pořiďte si květiny s uzavřenými pupeny a stonky odřízněte dříve, než je vložíte do vázy. Rostliny dávají přednost mělčí vodě – vyměňujte ji každý den. Nezapomínejte, že narcisy není vhodné kombinovat s jinými květinami. Nemají rády konkurenci, pak vydávají jedovatou šťávu, která květinám škodí. Jednoduchý a efektivní trik, který způsobí, že narcisy vydrží déle ve váze, je přidat do vody krystaly kyseliny citrónové nebo polovinu tablety aspirinu.

Zdroj: https://www.woodenshoe.com/care/cut-flower-care/
Přidat na Seznam.cz