Vratic1

Proti komárům a dalšímu otravnému hmyzu zaručeně pomůže rostlinka, které se lidé běžně zbavují

Komáři jsou nesnesitelní. Především tehdy, když chceme spát, a oni nám neustále bzučí u ucha. Nebo pokud chceme posedět večer na terase či na balkoně. Štípou nás a jsou velmi otravní. Ovšem existuje jedna rostlina, která vydává silný zápach, jenž nevoní komárům, ale ani klíšťatům, mravencům a můrám. Vyzkoušejte tuto krásnou žlutou rostlinu, která vás zbaví otravného hmyzu.

Zdroj obrázku: Freepik

Vratič obecný

Ano, řeč je o vratiči obecném, kterého s největší pravděpodobností považujete za plevel. A pokud ho nemáte doma na zahradě, je možné zajít někam na louku a tam si ho natrhat. Seženete ho snad všude ve volné přírodě. Jakmile rostlinu zahlédnete, natrhejte si její květy a nasušte je. Po usušení vratič rozdrťte a dvě lžíce byliny zalijte dvěma šálky vroucí vody. Nálev nechte louhovat přibližně třicet minut a poté ho přeceďte a nalijte do lahve s rozprašovačem. Než vyjdete ven, nastříkejte se vratičovým sprejem. Aplikovat lze i na tmavé oblečení a holou kůži. Tato ochrana bude fungovat jednu až dvě hodiny, pak je vhodné aplikaci zopakovat. Pozor u malých dětí, protože vratič obecný může způsobovat alergie. Nejdříve doporučujeme, abyste bylinu vyzkoušeli na kousek kůže, například na zápěstí, zde je kůže velmi jemná.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí výroba ekologického hnojiva. Ušetřete za drahé přípravky v obchodech
Zdroj obrázku: Freepik

Na odpuzení šneků a jiného hmyzu

Vratič dokáže odradit šneky, mravence a mšice. Pokud máte na zahradě slimáky nebo hlemýždě, umístěte mezi rostliny větvičky vratiče. Pokud máte byliny více, můžete ji nasušit a po usušení ji rozsypat po celé zahradě. Tímto způsobem také budete chráněni před klíšťaty. Chcete-li odpudit mravence, připravte kaši z vratiče. Stačí zalít kilogram listů vratiče deseti litry vody a nechat ho fermentovat. Fermentace trvá přibližně tři týdny. Je také vhodné jednou denně vratičový nálev míchat. Jakmile vratičová tekutina přestane pěnit, celek je připraven k použití a odlákání mravenců. Doma dejte tekutinu do misek a na zahradě polijte mravencům cestičky.

Zdroj: https://usethatherb.com/tansy-golden-buttons-homemade-insect-repellent/
Přidat na Seznam.cz