Begonie

Jak pěstovat begonie

Begonie jsou rostliny, které pocházejí z deštných pralesů v tropických a subtropických částech Ameriky. U nás jsou ale poměrně oblíbenými okrasnými rostlinami. Nejsou nijak zvlášť náročné na péči. Přesto je však vhodné znát vše o tom, jak pěstovat begonie. I ony vyžadují dodržování několika zásad.

Pěstitelé a zahrádkáři je nejčastěji pěstují v truhlících či závěsných nádobách. Dokážou krásně svými barvami prozářit stinná místa zahrady, ale ozdobit i nudné šedé balkóny. Setkáte se s různými druhy begonii. Pro truhlíky jsou vhodné begonie hlíznaté, tradiční pokojovou rostlinou je begonie rex a v praku se pěstují begonie voskovky. Druhy mají různé podmínky pěstování, ovšem jeden znak je pro všechny společný a to vyšší teploty.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat vřes

Užitečné rady pro pěstování begonii

Zkušení pěstitelé Vám doporučí předpěstování begonii ze semen, pro jejich brzké kvetení. Vypěstují se z pelet, ve kterých jsou semena begonii uschovaná. Na povrch substrátu umístěte pelety a vydatně zalijte. Semena begonií vyklíčí. Ideální teplota pro klíčení je 20°C.

Substrát, ve kterém se begonie pěstují, musí obsahovat dostatek humusu. Nejlepší je doma vyrobený kompost. Půda však nesmí být příliš zamokřelá, ale také ne zcela vyschlá. Pokud nemáte k dispozici domácí kompost, použijte směs písku a rašeliny obohacenou o malé kousky dřevěného uhlí.

Mohlo by vás zajímat:  Balkónům sluší i méně známé druhy, které krásně kvetou také v nepříznivých podmínkách

Jaké podmínky potřebují?

Begonie jako letničky vysazujte na zahradu po 15. květnu. Potřebuji dostatek světla, ale nesnášejí přímé slunce. Umístěte je vždy do polostínu. Nesnáší přesušení a přemokření, proto je zalévejte s rozvahou. Nároky na teplotu se liší podle odrůd.

Pravidelně je přihnojujte. Ideálním hnojivem je speciální tekutá směs. Mezi jednotlivými přihnojováními bude sedmidenní rozestup. Použít můžete i jiná bezchlórová a nevápnitá hnojiva. V případě, že pěstujete begonie okrasné listem, použijete hnojivo pro rostliny okrasné listem a naopak, pokud máte begonie okrasné květem, použijete hnojivo pro rostliny okrasné květem.

Mohlo by vás zajímat:  Přilákejte včely na svou zahradu nádhernými květy, odvděčí se opylením a medem

Množení begonii a choroby a škůdci

Begonie si můžete poměrně snadno i rozmnožit. Množení se provádí řízkováním. Buď listovými či stonkovými řízky. Řízky je vhodné odštípávat v létě nebo na konci jara. Po odebrání je nechte zakořenit ve vlhké rašelině smíchané s pískem. Teplota pro kořenění je v rozmezí 21-26°C a důležitá je vysoká vlhkost vzduchu.

Mohou být napadeny řadou škůdců. Klasickými jsou mšice, svilušky, puklice. Zjistíme-li, že se na listech begonii objevily skvrny, dáme si větší pozor na zálivku nebo přímé slunce. Právě tyto faktory jsou pro begonie nejrizikovější.

Přidat na Seznam.cz