Labrador 380800 1920

Změna chování psa může ukazovat na nemoc, je na místě všímat si detailů

Není pochyb, že pes je nejlepší přítel člověka a mnohým z nás, jakožto hrdým majitelům, tento oblíbený domácí mazlíček zpestřuje život. Hýčkáme je, co to jen den, hrajeme si s nimi a věnujeme spoustu času i jejich výchově a tréningu. Ale starání se o psa také vyžaduje velkou zodpovědnost a spoustu starostí a péče o jeho zdraví. Je třeba s ním chodit na pravidelné roční očkování a kontroly k veterináři. I přes to se může stát, že u svého obvykle velice aktivního a šťastného psa zpozorujeme určité změny v jeho chování a začneme uvažovat nad tím, jestli není náhodou nemocný. Proto stojí za to znát jednotlivé příznaky a podle nich posoudit, jak moc je jeho stav vážný. 

Změna chování

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Psi stejně jako lidé mohou mít různou povahu a charakter. Jedni jsou velmi spontánní a neustále vyžadují pozornost svého majitele a druzí mohou mít radši svůj klid nebo poklidné usínání v pánově náruči. Jestliže se pes, co měl až doposud nevyčerpatelné množství energie najednou zklidní, může to být známka staří. Co když je náš mazlíček zatím v nejlepších letech? V tom případě by to mohl být signál k vážným zdravotním problémům a je nutné navštívit veterináře.

Mohlo by vás zajímat:  Mladí lidé se už nedřou na záhonech. Nakoupí obyčejné pytle, naplní je hlínou a jejich úroda bývá nepřekonatelná

Apetit

Naši psí mazlíčci se o vzhled jídla moc nestarají, ale to neznamená, že vám budou jíst vše, co jim dáte do misky. I přestože nejsou tak vybíraví jako kočky, nemusí jídlo nutně vonět jejich dobře vyvinutému čichu. Pokud pes přestane jíst, může to mít mnoho různých důvodů:

  • zkažené jídlo
  • únava po dlouhém dovádění
  • nechutná jim

Bohužel to ale může být důsledkem toho, že je nemocný. Žaludeční problémy (průjem, zvracení), nebo trávení až moc velkého času spánkem, může způsobit vážné onemocnění orgánů, a je třeba okamžitě vyhledat pomoc veterináře.

Mohlo by vás zajímat:  A jdeme na bylinky

Průjem a zvracení

Je zvracení nutně známka vážných zdravotních problémů? Ne vždy protože psi si zvracením čistí žaludek od nežádoucích tělísek, které mohou nabrat například při procházce na čerstvém vzduchu. Stejně tak průjem nemusí být vždy nebezpečný, ale musíme psovi zajistit dostatečný přísun vody, aby nedošlo k dehydrataci. Přesto bychom měli být ostražití a dávat pozor na krev ve výkalech a nesmíme v žádném případě podcenit příliš časté trávicí potíže, které se mohou objevit v důsledku virových a bakteriálních infekcí, anebo naznačují rozvíjející se cukrovku. 

Mohlo by vás zajímat:  Balkon plný nádherných rostlin je útulný, pro kočky ale může znamenat nebezpečí

Zkontrolujte tlamu psa

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Psům, stejně jalo lidem, se musejí pravidelně kontrolovat zuby. Samozřejmě, pokud to nedoporučí veterinář, není nutné jim každý den chrup čistit, ale existují různé pamlsky, které mu z něho pomohou odstranit zbytky potravy a zubního kamene. Psi mohou také trpět paradentózou, gingivitidou a jinými zubními chorobami a proto zkontrolujte, jestli jsou zuby bílé a dásně růžové a pevné.

Příznaky, kterých si nelze nevšimnout

Různé choroby se mohou projevovat i na kůži a srsti. Nadměrné pouštění chlupů a jejich horší kvalita může být příznakem nedostatků některých vitamínů. Pokud se na srsti vašeho psa objevují plešatá místa, vyrážka, či boláky, zajděte okamžitě za veterinářem. Také oči by měly být čiré, bez hnisu anebo nadměrného slzení.

 

Přidat na Seznam.cz