Aphid 4243855 1920 (1)

Chemii na mšice radí zahrádkáři používat až jako poslední možnost, lépe pomůže přirozený predátor

Mšice jsou hmyz, kterého je na světě přes 3 500 druhů. I u nás jich žije několik stovek druhů a otravují naše květiny a další rostliny, na kterých parazitují. Vyskytují se ve velkém množství a někdy je velkým problémem se jich nadobro zbavit. Proti nim lze bojovat chemickými prostředky nebo pesticidy. V článku vám ukážeme několik typů, jak si od nich pomoci. 

Nejčastěji se živí mladými rostlinami a výhonky

Mšice většinou útočí v celým koloniích, které číhají stovky a tisíce jedinců. Živí se listy, poupaty i mladými výhonky. Když rostlinu napadnou, určitě to poznáte, protože mšice zaberou celou rostlinu. Když jsou nasycené, stěhují se na další rostliny nebo keře. Nelze je tak přehlédnout. 

Mohlo by vás zajímat:  Mravence lze vyhnat z domova úklidem a přírodními repelenty
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Rostlinu, která je napadená mšicemi, poznáte snadno je deformovaná a také bude oslabená. Na své zahradě květiny pravidelně kontrolujte, abyste proti mšicích včas zasáhli. Jejich čas bývá většinou na začátku sezony. Prevence je v tomto případě velmi důležitá, i když není vždy stoprocentní.

Mezi přirozené nepřátele mšic patří berušky nebo vosy. Tento hmyz se živí mšicemi a může vám v boji proti nim pomoci. Existuje také několik druhů rostlin, které by vám mohly pomoci. Na své zahradě zkuste vysadit například:

  • Anýz
  • Durman
  • Petunie
  • Heřmánek
Mohlo by vás zajímat:  Rostliny před šneky ochrání bariéra i aroma určitých druhů zeleniny

Za pokus stojí i další rostliny, mezi které patří pampeliška, máta nebo levandule. Použít můžete také mýdlovou vodu, roztoky z česneku, odvary z pampelišky nebo cibule. 

Kde nestačí příroda, musí nastoupit chemické přípravky

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jestliže vám nepomůže žádný z našich domácích triků, je na čase si pomoci speciálními přípravky, které sice obsahují chemii, ale proti mšicím budou úspěšné. Pyrethroidy se používají jednou za rok. Při použití jiných prostředků je zapotřebí dbát na doporučení, kolikrát se dávka musí opakovat a další.

Mohlo by vás zajímat:  Vyžeňte pavouky z domu jednoduše oblíbenou vůní a zamezte jim v návratu

Pokud vám mšice napadly pokojové rostliny, nejlepším řešením bude vzít je ven a postříkat je proti těmto škůdcům venku, protože byste si zbytečně „zamořili“ domov zápachem z těchto přípravků, které mohou být také zdraví nebezpečné. 

Přidat na Seznam.cz