Euphorbia Millii 1566365 1920

Stačí ho špatně umístit nebo zalít a pryšec ztrácí listy rychleji, než si myslíme

Pryšec zářivý neboli Trnová koruna je rostlina, která kvete po celý rok, pokud je o ní dobře postaráno. Jeho květy jsou v odstínech bílé, žluté a červené a mezi trnitými stonky se skvěle vyjímají. Je oblíbenou květinou také pro svou dlouhověkost a nenáročné pěstování. Jak si ale poradit s tím, když mu začnou žloutnout listy nebo se na nich objeví nevzhledné skvrny?

Pryšec potřebuje mnoho světla a nesmíte ho přelévat

Žloutnutí a následné opadávání listů je velkým problémem u pěstování této rostliny. Květina totiž miluje spoustu světla, nemá ráda velké výkyvy teplot a také se nesmí přelít. Jestliže máte rostlinu v panelákovém bytě, může se stát, že s přicházející zimou a kratšími dny začne rostlina chřadnout, žloutnout a listy budou opadávat. 

Mohlo by vás zajímat:  Okouzlující maranta může rychle ztrácet barvu a schnout. Její krásu ohrožuje několik zákeřných nemocí
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Není ale čeho se bát, protože některé rostliny shodí většinu listů, a na jaře zase hezky obrazí. Když se to ale stane poprvé, je jasné, že se člověk vyděsí. Na černé či jinak zbarvené skvrny můžete používat speciální postřiky, díky kterým se podobných problémů zbavíte. Některé typy takových postřiků můžete poté použít i do zeminy.

Při přesazování si dávejte pozor na latex

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pryšec nemusíte přesazovat každý rok, od šestého roku už vůbec. V době kvetení zkuste přihnojovat. Při přesazování používejte velmi silné rukavice nejen kvůli trnům, ale také z důvodu, že pryšec roní latex, který je velmi nebezpečný pro kůži. Jestli si chcete pryšec upravit do pěkného tvaru, můžete. Název Trnová koruna pochází od možnosti tuto rostlinu stáčet do kruhu.

Mohlo by vás zajímat:  Růžová, kam se podíváš. Vylaďte si pokojové květiny k barvě interiéru

Pozor si dávejte také při množení, protože všechny části této květiny jsou jedovaté. Při potřísnění kůži ihned omyjte, oči vypláchněte a vyhledejte odbornou pomoc. Pro oči je její jed velmi nebezpečný, proto se tato rostlina rozhodně nedoporučuje například do dětského pokoje. Při opatrném zacházení a správné péči ale bude dělat svými květy radost téměř po celý rok. 

Přidat na Seznam.cz