Group Small Green Aphids

Žlutá barva pomůže zredukovat množství mšic na zahradních rostlinách

Mšice jsou malý hmyz, který se živí mízou rostlin. Mohou způsobit poškození rostlin zpomalením jejich růstu, deformací listů a přenosem chorob. Naštěstí existují přírodní způsoby, jak mšice zahubit, aniž byste se uchýlili ke škodlivým chemikáliím.

Vsaďte na žlutou barvu

Jedním z přirozených způsobů kontroly mšic je použití žluté barvy. Mšice jsou přitahovány žlutou barvou a často se shromažďují na žlutých květech a listech. Toho můžete využít ve svůj prospěch tím, že v blízkosti rostlin postavíte žluté lepkavé pasti.

Chcete-li vyrobit žlutou lepkavou past, ustřihněte kousek žluté lepenky nebo papíru na malý obdélník nebo kruh. Žlutý povrch potřete lepkavou látkou, jako je třeba vazelína. Umístěte past blízko rostlin a mšice budou přitahovány žlutou barvou a přilepí se na lepivý povrch.

Mohlo by vás zajímat:  Při pěstování balkonovek se dopouštíme chyb, kvůli kterým jsou krásné jen chvíli

Dalším způsobem, jak použít žlutou barvu k odstrašení mšic, je vysadit na zahradě žlutě kvetoucí rostliny. Mšice budou přitahovány k těmto květinám a budou se jimi živit místo ostatních rostlin. Afrikány, slunečnice a zlatobýly jsou skvělé možnosti, jak odlákat mšice od ostatních rostlin.

Žlutou barvu můžete využít také jako lákadlo užitečného hmyzu, jako jsou například berušky, které jsou přirozeným predátorem mšic.

Zdroj obrázku: Freepik

Mšice mají citlivý nosánek

Stejně jako některé pachy mšice přitahují, jiné je zase odpuzují a toho můžete využít. Zde jsou některé z těch nejúčinnějších:

  • Česnek: Rozdrťte několik stroužků česneku a smíchejte je s vodou. Nechte směs několik hodin uležet a poté ji sceďte do rozprašovače. Směs nastříkejte na listy napadených rostlin a ujistěte se, že zakryjete spodní stranu listů, kde se mšice často ukrývají. Aplikaci opakujte každých pár dní, dokud mšice zcela nezmizí.
  • Máta peprná: připravte si mátový sprej namočením hrsti čerstvých lístků máty do vroucí vody. Směs nechte vychladnout a poté sceďte do rozprašovače a aplikujte na rostliny.
  • Chryzantéma: Chryzantéma obsahuje sloučeninu zvanou pyrethrum, která je toxická pro mšice. Chcete-li použít chryzantému k odpuzení mšic, můžete si připravit čaj z chryzantémy namočením hrsti sušených květů do vroucí vody. Směs nechte vychladnout a poté sceďte do rozprašovače a aplikujte na rostliny.
Zdroj: https://www.almanac.com/pest/aphids
Přidat na Seznam.cz