Dried Fresh Oregano Vintage Wood Background Rustic Style Selective Focus

Letní bylinky si lze usušit nebo zamrazit do zásoby na celý rok

Příchod léta s sebou přináší množství vůní a chutí, které těší naše smysly. Z velké části za to mohou právě rostoucí bylinky. Nezapomeňte je proto sklízet a uchovávat pro budoucí použití. Nejenže si tak můžete užívat esenci léta po celý rok, ale také vám to umožní vychutnat si jedinečné chutě a vůně čerstvých bylinek ve vašich kulinářských výtvorech po celý rok.

Kdy je nejlepší doba pro sklizeň?

Byliny jsou po staletí oceňovány pro své léčivé vlastnosti, kulinářskou hodnotu a aromatické vlastnosti. Zvýrazňují chuť našich pokrmů, poskytují přírodní léky na různé neduhy a naplňují okolí podmanivou vůní. Zejména letní období nabízí nepřeberné množství bylinek, kterým se v teplém počasí daří a kvetou zářivými barvami.

Mohlo by vás zajímat:  Květinové pleťové masky pokožku rozzáří a zpevní. Vyrobit si je můžete snadno sami doma

Jednou z hlavních výhod sklizně bylin v létě je dostupnost a hojnost těchto rostlin. Ať už máte rozlehlou zahradu, malý balkon, nebo dokonce parapet, pěstování bylinek je poměrně snadné a vyžaduje minimální prostor. Od klasické bazalky a máty po exotičtější levanduli a citronovou trávu, vždy existuje bylinka, která vyhovuje vkusu a preferencím každého.

Při sklizni bylinek je rozhodující načasování. Nejlepší čas na sběr bylinek je ráno, po uschnutí rosy, ale před nástupem denního vedra. Tehdy jsou esenciální oleje, které jsou zodpovědné za jedinečné vůně a chutě bylin, na vrcholu své koncentrace. Bylinky opatrně seřízněte těsně nad sadou listů, protože to podpoří opětovný růst a zajistí zdraví rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené balkonové rostliny udrží komáry i mouchy daleko
Zdroj obrázku: Freepik

Jak na správné uchování?

Po sklizni existuje několik metod, jak uchovat bylinky pro dlouhodobé použití. Jednou z oblíbených technik je sušení na vzduchu, kdy jsou bylinky zavěšeny na dobře větraném místě mimo přímé sluneční světlo. To umožňuje bylinkám pomalu vysychat, a přitom si zachovat své aromatické oleje. Alternativně lze bylinky sušit pomocí sušičky nebo trouby zahřáté na nízkou teplotu. Po úplném usušení uchovávejte bylinky ve vzduchotěsných nádobách mimo vlhkost a sluneční světlo, abyste zachovali jejich sílu.

Mohlo by vás zajímat:  Úžasné účinky bobkového listu jsou známy po tisíciletí. Využijte jejich zázračnou sílu i vy

Dalším způsobem, jak uchovat bylinky, je jejich zmrazení. Byliny jednoduše omyjte a osušte, odstraňte listy ze stonků a vložte je do vzduchotěsného sáčku nebo nádoby. Zmrazování zachovává chuť bylinek pozoruhodně dobře a lze je použít přímo do polévek, dušených pokrmů a omáček bez nutnosti rozmrazování.

Zdroj: https://wanderlust.com/journal/the-10-best-summer-herbs-and-how-to-use-them/
Přidat na Seznam.cz