Top View Beautiful Orchid Flowers Sunny Spring Day Close Up Cultivation Natural Backgrounds

Žloutnutí listů orchidejí může souviset s chorobou nebo nedostatkem živin

Orchideje těší svou krásou v mnohých domácnostech nebo v kancelářích. Patří mezi nejoblíbenější hrnkové rostliny, které se darují ženám k narozeninám, svátku nebo jiné příležitosti. Vypadají krásně, když jsou zdravé a kvetou, ale co když začnou listy žloutnout? Co to znamená? Je nutné v dané chvíli orchidej ořezat nebo je potřeba jiný druh péče? Na otázky odpovědí zahradníci, kteří mají s pěstováním těchto rostlin dlouholeté zkušenosti.

Strach ze žlutých listů

Mnohé pěstitele zachvátí při pohledu na žluté listy orchidejí panika a dělají vše pro to, aby tento trend zvrátili. Povětšinou sáhnou po různých hnojicích přípravcích nebo po nůžkách a zbaví rostlinu žlutých listů. Tyto impulzivní zásahy často nevedou k rozvoji rostliny, ale k její záhubě. Proč vlastně listy žloutnou? Právě zjištěním příčiny lze orchidej zachránit, protože za chřadnutím může být onemocnění, ale také nesprávná péče.

Mohlo by vás zajímat:  Plýtvání potravinami je zbytečné. Při správném skladování se nezkazí čerstvé ani uvařené jídlo
Zdroj obrázku: Freepik

Přirozený proces, chloróza a nedostatek živin

Žloutnutí listů u orchidejí se bezesporu nesmí podcenit, ale je třeba hodnotit rostlinu jako celek. V případě, že žloutnou pouze spodní listy a zbylé části vypadají zcela standardně, nejedná se o nic výjimečného, je to dáno přirozeným vývojem. Mladé listy by ale měnit barvu neměly, v tom případě se může jednat o nedostatek živin, zejména železa a dusíku. Když orchidej ani nekvete či kvete málo, nejčastěji se hovoří o chloróze, proto je potřeba orchidej zahnojovat každé tři týdny a zalévat měkkou vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny se probouzejí ze zimního spánku. Nejvyšší čas na jejich kontrolu a přesazení

Pozor na plísně

Dalším důvodem pro žloutnutí může být závažná houbová infekce, zejména fuzarióza, v tom případě je třeba ošetření fungicidem. Vhodný postřik je potřeba též při objevení plísní, které postihují listy. Napadené části se musí odstranit vydezinfikovaným nožíkem. Žloutnutí se objevuje též při přesunech rostlin, například z obchodu do domácího prostředí nebo při přesazení rostliny. Při těchto situacích se musí počkat, až se rostlina na nové podmínky aklimatizuje. Přesadit se musí také rostlina, která žloutne vlivem přelití nebo nadměrné vlhkosti. Za změnou barvy listů stojí často rovněž vysoké teploty (nad 22 stupňů Celsia) nebo příliš suchý vzduch v místnosti.

Zdroj: https://www.justaddiceorchids.com/just-add-ice-orchid-blog/bid/94903/how-to-troubleshoot-yellow-leaves-on-a-phalaenopsis-orchid
Přidat na Seznam.cz