Green Bottle Fly Lucilia Sericata

Mouchy odpudí vůně některých bylin. Budou se držet dál od zahrady i domova

Mouchy mohou být nepříjemným problémem, ale naštěstí existují způsoby, jak se jich zbavit, aniž byste museli používat škodlivé chemikálie. Jednou z účinných metod je vysazení určitých druhů rostlin, které mouchy odpuzují.

Mouchy jsou považovány za škodlivý hmyz hned z několika důvodů

  • Přenos nemocí: Je známo, že mouchy přenášejí a šíří nemoci. Je to proto, že se živí rozkládající se organickou hmotou včetně výkalů a odpadků, které obsahují škodlivé bakterie a viry. Když sedají na potravu, mohou tyto patogeny přenést na člověka a vystavit ho riziku infekce.
  • Kontaminace potravy: Moucha je přitahována k potravě, přiletí na ni a vyvrhne trávicí enzymy, které potravu rozloží a usnadní jí její konzumaci. Tohle však může kontaminovat jídlo a učinit ho nebezpečným pro lidi.
  • Nepříjemné poletování: Moucha může být dráždivá a nepříjemná. Bzučí kolem a přistává na lidech a předmětech, což bývá rušivé a otravné.
  • Rozmnožování: Samičky mouchy domácí mohou naklást až 500 vajíček v dávkách po 75 až 150 kusech a vylíhnout se mohou již za 12 hodin.
Mohlo by vás zajímat:  Plísně se mohou objevit v jakékoli domácnosti. Pomůže větrání i speciální nátěr
Zdroj obrázku: Freepik

Které rostliny zasadit, abyste se much zbavili

První z rostlin je bazalka, což je vynikající bylina pro výsadbu v zahradě z několika důvodů. Nejen že má lahodnou vůni a chuť, ale působí také jako přírodní repelent proti hmyzu. Bazalka obsahuje sloučeniny, které jsou toxické pro mouchy, a mohou je proto udržet mimo vaši zahradu. Kromě toho výsadba bazalky v blízkosti jiných rostlin může pomoci chránit je před hmyzími škůdci.

Levandule je další rostlina, o které je známo, že odpuzuje mouchy. Má příjemnou vůni, kterou lidé milují, ale mouchám je velmi nepříjemná. Levandule obsahuje sloučeniny zvané terpeny, které mouchy považují za odpudivé. Výsadba levandule po obvodu zahrady nebo v blízkosti vchodů do domu pomůže udržet mouchy daleko.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z droždí potěší rajčata i kvetoucí rostliny

V neposlední řadě je skvělým odpuzovačem much také citronela, která se často používá ve svíčkách a jiných repelentech proti hmyzu. Má silnou citrónovou vůni, která je nepříjemná pro mouchy a jiný hmyz. Vysazení citronely v zahradě může pomoci udržet mouchy pryč, stejně jako další škůdce, jako jsou například komáři.

Zdroj: https://www.gardenbenches.com/blog/11-types-of-fly-repellent-plant/
Přidat na Seznam.cz