Lyme Borreliosis Disease Encephalitis Virus Infectious Dermacentor Tick Arachnid Parasite Macro Encephalitis Infected Tick Insect Green Grass Sunshine Summer

Užijte si léto bez otravného hmyzu. Klíšťata a komáry vyženou ze zahrady voňavé bylinky

Hodně lidí se těší na léto, až budou moci znovu trávit celé hodiny venku v přírodě. Bohužel k létu neodmyslitelně patří také otravný a nebezpečný hmyz, který nám může tyto chvilky zkazit. Komáři a klíšťata patří mezi hmyz, kterého se chceme během léta vyvarovat nejvíce. Mnoho z nás proto používá chemické repelenty, které nejsou dobré pro životní prostředí ani naše zdraví.

Ochrana proti klíšťatům a komárům v minulosti

Víte, co na vás klíšťata a komáry tak přitahuje? Oba druhy hmyzu láká tělesná teplota, pot a oxid uhličitý, který vydechujeme. Zaútočit na nás proto mohou v nejméně očekávanou chvíli, a to klidně i na vlastní zahradě. Komáři nepředstavují velké nebezpečí, ale přisátí klíštěte může znamenat velké zdravotní problémy a může skončit boreliózou nebo encefalitidou.

Mohlo by vás zajímat:  Čedičová moučka je unikátním hnojivem, rostliny zároveň ochrání před škůdci a chorobami

V minulosti samozřejmě žádné chemické repelenty neexistovaly. Lidé se spoléhali na rostliny, které tento hmyz přirozeně nesnáší. Patří mezi ně levandule úzkolistá, kterou si můžete snadno vypěstovat na zahradě, ale také chryzantéma stračkolistá, plektrantus koleusovitý nebo aksamitník. Pěstováním těchto rostlin na zahradě nebo v bytě se můžete snadno vyhnout výskytu komárů a klíšťat ve svém okolí.

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí prostředky na ochranu

Jak jsme si řekli, některé rostliny klíšťata a komáry zaručeně odpudí z vašeho okolí. Můžete je samozřejmě pěstovat na zahradě, balkonu nebo parapetu. Dobrou možností jsou také esenciální oleje. Koupě jedné nebo dvou lahviček váš rodinný rozpočet nezničí, a přitom se jedná o velmi účinné pomocníky v boji proti tomuto hmyzu. Až budete stát v obchodě, dívejte se na:

  • tymián, levanduli,
  • cedr, pačuli,
  • hřebíček, mátu,
  • citronelu nebo eukalyptus.
Mohlo by vás zajímat:  Boj s plevelem nemusí být marný. Stačí znát ty správné triky

Může se stát, že se k vám hmyz dostane i přes veškerou snahu, kterou jste projevili. Jak si ulevit při kousnutí nebo bodnutí? Bodnutí od komárů můžete přirozeně zmírnit citronem, petrželí, bílým zelím, cibulí nebo octem. V případě klíštěte ránu pozorně sledujte. Jakmile se objeví zarudnutí, horečka nebo slabost, okamžitě navštivte svého lékaře nebo pohotovost.

Zdroj: https://advicefromtheherblady.com/herbs-in-the-garden/garden-helps/herbs-that-repel-mosquitoes/
Přidat na Seznam.cz