Chair 5727263 1920

Zkušeným pěstitelům stačí jeden pohled na správné místo a hned vědí, zda jsou jejich pokojovky zdravé

Péče o květiny v květináči mají poměrně snadné nároky na pečování a většinou krásně rostou. Nepotká je tolik škůdců jako venkovní rostlinky v záhonu. I tak ale domácí rostlinky mohou potkat různé problémy. Zpravidla je tomu tak, že se rostlině dostává špatné péče, nebo rostlina může být z nějakého důvodu nemocná. Mezi nejčastější problémy pokojových rostlin patří:

  • usychání listů rostliny
  • žloutnutí jejích listů
  • skvrny na listech či nesprávné zbarvení

Tyto problémy mohou vzniknout z mnoha problémů, může se jednat o nevyhovující podmínky, nedostačující nebo přílišnou péči, ale i o různé choroby a nemoci. Pojďme se podívat na to, jaké příznaky značí, jaké problémy. Když se Vám podaří porozumět rostlinám, budete se o ně moci starat úplně nejlépe.

Mohlo by vás zajímat:  Drahé přípravky pro péči o rostliny mohou být škodlivé, lépe poslouží přírodní metody
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Skvrny na listech a změny jejich barvy

Listy rostlin, kterým se dostává špatná péče, často žloutnou, hnědnou, schnou a v poslední fázi samy opadávají. Pokud je to občas nějaký ten list, je všechno plně v pořádku. Listy rostlin stárnou a pak přesně těmito fázemi odcházejí. Pokud ale listy ztrácejí barvu a odcházejí jeden za druhým, pak je něco špatně. Může to být hned z několika důvodů: nedostatek zálivky, přílišná zálivka, ale i nedostatek živin v půdě – zejména, pokud už je rostlina delší dobu v květináči s nevyměněnou hlínou.

Mohlo by vás zajímat:  Toto jsou ideální pokojovky na zimu. Rostou téměř samy, neublíží jim ani přetopený vzduch

Pokud na rostlině zasychají konečky listů, jeho důvodem je špatní cirkulace vzduchu. Rostlince se pak špatně dýchá a takto do dopadá. Odumírají listy od špičky směrem k rostlině, nakonec listy zhnědnou celé a upadnou úplně. Může jich být více najednou, ale také může odumírat jeden po druhém. Abyste rostlině pomohli, pokuste se častěji větrat. Pomoci může také rosení listů rostlin, ale musíte se ujistit, že daná rostlina kropení snese.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Skvrny na rostlinách

Některé skvrny mohou být jen o něco světlejší, poměrně nenápadné. Další skvrny mohou být velmi dobře viditelné s intenzivní barvou. Může to být důsledkem přílišného slunce na listech. Pokud jsou skvrny hnědé a mají pravidelný tvar, jedná se spíše o přílišnou vzdušnou vlhkost, která jim nesedne. Hlavně nakaženou rostlinu oddělte od ostatních, skvrny bývají nakažlivé. ale to pouze v případě, že jsou skvrny žluté a ohraničené hnědými suchými okraji skvrn. V takovém případě je nejlepším řešením zavítat do zahradnictví a koupit funkcid, který rostlině od houbové choroby pomůže.

Zdroj: rybinsk.info, Autorský text
Přidat na Seznam.cz