Root Houseplant Spathiphyllum Before Repotting White Background

Toulcovka někdy nechce vykvést. Ty nejčastější důvody lze snadno napravit

Toulcovka neboli lopatkovec či spatifylum patří mezi nejoblíbenější pokojovky, ale hodí se i do kancelářského prostředí nebo do recepce, protože vypadá elegantně. Pro svůj krásný květ se také hodí jako dárek k svátku nebo narozeninám. Čas od času ale zůstane zcela zelená a nekvete, co v takových chvílích dělat?

Klíčové je umístění

Umístit květináč tam, kde vypadá nejlépe, ještě neznamená, že se takové místo bude líbit samotné rostlině. Toulcovka nesnese stín a miluje světlo, špatné místo proto může být jedním z důvodů, proč nekvete. Květník se doporučuje přesunout na světlo, ale nemělo by se jednat o takové, kam míří přímé sluneční paprsky, protože by se mohly listy spálit.

Mohlo by vás zajímat:  Orchidej žádné chyby neodpustí. Citlivá je na světlo i správnou dávku vody

Nedostatečná nebo přílišná zálivka

Toulcovka trpí také na nepravidelnou zálivku, substrát v květníku by neměl být přílišně suchý ani přemokřený. Jak často by se tedy měla tato rostlina zalévat? Stačí sledovat svrchní část substrátu a poté teprve mírně zalít. Při dlouhodobém pobytu toulcovky v mokrém substrátu může dojít ke hnití kořenů, které je nutné ošetřit fungicidem. Následovat by mělo přesazení do čerstvého substrátu.

Zdroj obrázku: Freepik

Hnojení pro doplnění živin

Rostlina může trpět nedostatkem živin, a z toho důvodu nekvete, je proto zapotřebí vybrat hnojivo, které vrátí toulcovce vitalitu, aby mohla začít zase kvést. Vhodné je poradit se v zahradnickém centru nebo v květinářství ohledně výběru správného druhu.

Mohlo by vás zajímat:  Obávané mušky se drží u rostlin a otravují život. Skutečná hrozba však číhá mezi kořeny

Přesazování každé dva roky

Dává rostlina veškerou svou energii do kořenů? Je na čase květinu seříznout a přesadit. Přesazování se doporučuje každé dva až tři roky ve chvíli, kdy je květník zaplněný kořeny a rostlina nekvete. Je vhodné odstranit suché nebo poškozené kořeny a rostlinu přesadit do větší nádoby, která by však neměla být příliš velká. V tom případě by se totiž toulcovka zaměřila na růst kořenů a opět by nekvetla.

Zdroj: https://smartgardenguide.com/peace-lily-not-blooming/
Přidat na Seznam.cz