Girl 791879 1920

Africkou fialku můžete pěstovat i v našem podnebí, jsou však chyby, kvůli kterým se to nedaří

Africká fialka je jedna z nejpěstovanějších rostlin naší domácnosti. Svou jednoduchostí se hodí do každého interiéru a všude vypadá krásně. Stačí si jen vybrat tu správnou barvu květů. Mnohým lidem péče o africké fialky nevychází, ale přitom na tom není vůbec nic složitého. Jen stačí vědět jak na to. 

Základní informace o africké fialce

Aby Vám africká fialka krásně rostla a vypadala zdravě, potřebuje najít slunné stanoviště. Úplně ideálně je postavit ji na vnitřní okenní parapet. Čím větší světlo jí dopřejete, tím více pokvete. Zároveň je dobré fialku v létě z okenního parapetu sundat a umístit ji na jiné slunné místo. Příliš silné sluneční paprsky by ji mohly spálit, byla by jí škola. Zároveň se ale jedná o rostlinu velmi citlivou na průvan, což se trochu vylučuje. Proto je dobré vybrat okenní parapet u okna, kde se nevětrá. Anebo na větrání přesunout fialku do závětří.

Mohlo by vás zajímat:  Rozmanitá prvosenka není jen ozdobou domácnosti, mnoho lidí netuší o jejích léčivých vlastnostech
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ani správní zalévání není nijak obtížné. Jen by se neměla nijak přelévat, je lepší ji zalévat pravidelně, ideálně dvakrát do týdne. Pokud máte možnost použít dešťovou vodu, je to nejlepší varianta, případně použijte vodu odstátou. Nezapomeňte, že všechny nadzemní části fialky jsou velmi náchylné na vlhko i na vodu, proto ji nalívejte vodu pouze do podmisky, vytáhne si ji kořeny sama.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Přesazování africké fialky

Africké fialky moc přesazovat nepotřebují. Pokud se Vám ale zdá, že má starou hlínu, klidně ji jednou za čas přesaďte. Není nad čerstvou hlínu se spoustou potřebných živin. Je potřeba si uvědomit, že každý nový květináč by měl být o maličko větší. Vzhledem k citlivosti na vodu a vlhko fialka musí mít květináč s dírami vespod, aby mohla voda odtékat. Jedná se o rostlinu, která nemívá kořeny hluboko. Rostou spíš povrchově. Proto není důležité dát ji do vyššího květináče. Bohatě jí postačí i mělčí květináč.

Mohlo by vás zajímat:  Kvetoucí záhonky i v zimě mohou být skutečnost, stačí zasadit ty správné rostliny

Dejte fialce zahradní hlínu s trochou příměsí rašeliny. Pomůže to odvádět přebytečnou vodu pryč z květináče. Africká fialka má ve zvyku hodně kvést. Často střídá jeden květ za druhým. Nesmíte proto zapomenout ani na hnojivo. Dejte si pozor, aby bylo pro fialku vhodné, Nejlepším způsobem, jak ji přikrmit je tekuté hnojivo pro pokojové rostliny. Aby rostlinka mohla dýchat, nezapomínejte jí ani otírat listy od prachu pravidelně.

Zdroj: nowinthegarden.com, Autorský text
Přidat na Seznam.cz