Zivy Plot1

Živý plot vytvoří krásnou dekoraci i soukromí zároveň. Vysaďte si ho přesně dle vašich představ

Pokud sníte o zeleném plotu a nevíte, jaké rostliny do něj zasadit, můžeme vám poradit v našem článku. Rostliny, které do živého plotu zasadíte, totiž musíte jednou za čas prořezat, aby poté ještě rychleji rostly. Najdete zde několik tipů, jaké rostliny jsou vhodné a jak si živý plot vypěstovat.

Nejlepší rostliny budou ty, které jsou zelené celý rok

Rostliny, které nikdy neshazují listy, se na živý plot velmi hodí. Navíc jim v létě stačí jen deset centimetrů na ořezu, starší větve byste měli úplně ponechat. Počkejte, až živý plot vyroste do požadované výšky a poté ho zastříhávejte podle potřeby. Pokud uvidíte, že něco roste rychleji, můžete rostliny srovnat do stejné výšky. U základny by měl plot být širší a horní linie užší. Mezi rostliny se tak dostane světlo a budou lépe růst.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o hortenzie na podzim: prospěje jim hnojení, keře lze také množit
Zdroj obrázku: Pixabay

Neformovaný živý plot je možné stříhat jen jednou za několik let. Jestli chcete plotu poskytnout víc světla, musíte odříznout staré větve, které rostou blízko země. Mladé větve oproti tomu zkraťte o 2/3 jejich délky. I živé ploty byste měli pravidelně hnojit, nejlépe kompostem. Ten zlepšuje stav půdy a rostlinám se povede lépe.

Můžete zvolit i jiné rostliny než jen túji

Můžete si vysadit kromě tújí také habry, které jsou vhodné do zvláštních povětrnostních podmínek. Tyto rostliny navíc nejsou náročné na pěstování, a pokud i po letech budou dostatečně upravované, můžete mít za chvíli krásný plot, který si budete moct vytvarovat podle své fantazie. Je ale dobré se obrátit na odborníka.

Mohlo by vás zajímat:  Motýlí keř uchvátí nádhernými květy plnými vůní. Nejspokojenější bude v záři slunce
Zdroj obrázku: Freepik

Habry navíc můžete oříznout a vytvořit tak základ pro vlastní tvorbu. Záleží jen na vaší fantazii a také dovednosti, abyste vytvořili živý plot podle svých představ a možností. Kupte si na živý plot kvalitní nářadí, protože investice se vyplatí. Nekvalitním nářadím byste rostlinám mohli spíše ublížit. Některé druhy rostlin vhodné do živého plotu mohou také vykvést.

Zdroj: https://evergreenhedging.com/which-hedge/
Přidat na Seznam.cz