Landscaping Garden With Bright Green Lawn Decorative Evergreen Shaped Boxwood Buxus

Zimostráz je ideální k tvarování podle libosti. Prořezávání má ale svá pravidla

Zimostráz patří mezi oblíbené keře, které najdete v našich zahradách. Má lesklé a hlavně stálezelené listy, které mohou fungovat jako živý plot. Zahradníci tuto rostlinu oceňují hlavně kvůli tomu, že snáší dobře řez a není složité se o ni starat. Je ale důležité vědět, kdy tento keř řezat. Zvládnete to ručně a zajistíte tím keři hustotu. Jak se takové řezání provádí?

Z keřů můžete vyřezat různé tvary

Jestli máte zkušenosti, můžete z keře vykouzlit různé tvary, a rostliny tak přeměnit v zelené sochy, které bude každý obdivovat. Prořezávání rostlinám zajistí bujný růst, a tím pádem se z nich budete těšit delší dobu. Jestli to ale neuděláte správně, zimostráz bude nejen špatně vypadat, ale zároveň se mu přestane dařit. Jak zimostráz správně prořezávat? Nejdříve bude nutné vybrat správné datum, kdy se na to vrhnout.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny jsou nejlepší zbraní proti otravnému hmyzu. Tyto druhy nejen komáři přímo nenávidí

Řezáním totiž rostlinu zregenerujete, a tím pádem bude mít víc síly růst a bude lépe kvést. Jak ale vybrat správný okamžik? Zahradníci tvrdí, že by se měl keř prořezat alespoň dvakrát ročně. První řez se dělá na jaře, kdy už není země zmrzlá. Vhodným obdobím je konec března nebo začátek dubna. Druhý termín bude v létě, a to nejlépe v polovině srpna.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak správně zimostráz prořezat?

Prořezávání nechte na suchý den, protože déšť by vám komplikoval práci. Zastřižená rostlina by neměla být vystavena velké vlhkosti, ale pozor si dejte také na ostré sluneční paprsky. Proto je dobré řezat keř až v odpoledních hodinách. Výhonky zkraťte asi o třetinu jejich délky, ale myslete zároveň na to, jak bude keř vypadat jako celek.

Mohlo by vás zajímat:  Zdraví těla začíná ve střevech. Většina lidí si tento orgán systematicky ničí

Neprovádějte radikální řez, ale zkraťte pouze objemné výhonky. To můžete dělat postupně podle toho, jak se keři bude dařit. Co ještě je potřeba vědět o zimostrázu? Může přežít i ve stínu, ale lepší bude polostín. Pravidelně ho zalévejte, ale ne vydatně, aby nebyl v mokru. Přebytek vody může způsobit hnilobu kořenů.

Zdroj: https://www.harwoodsgardensupplies.com.au/buxus/
Přidat na Seznam.cz