Peony 5069447 1920

Jediná chyba může pivoňky zničit. Málokdo přitom ví, kdy je správně přesadit

Pivoňky jsou velmi oblíbenými květinami, které můžeme vidět na mnoha zahradách. Mají velké květy, jsou velmi nápadné a také krásně voní. Jejich pěstování je jednoduché, ale musíte vědět, jaká pravidla dodržovat, abyste se z jejich krásy mohli dlouho radovat. Je to jedinečná rostlina, která potřebuje nejen pravidelnou zálivku. Proč byste pivoňky neměli přesazovat?

Jak poznáte, že rostlina potřebuje přesadit?

Zahradníci a pěstitelé rostlin milují především jarní měsíce, protože se mohou na zahradách dát do práce. Pivoňky budete obdivovat hlavně na přelomu května a června. Jestli ale uvidíte, že jejich květy jsou slabé a květiny vadnou, je to signál, že je potřeba rostlinu přesadit. Pivoňky rostou ve velkých trsech, proto nemusí mít za několik let dostatek místa k růstu. Není ale vhodné je přesazovat na jaře.

Mohlo by vás zajímat:  Kompostování nekončí ani v zimě. Při dodržení několika pravidel bude stále efektivní

Jarní počasí sice vybízí k tomu, abyste si na ně udělali čas, ale právě pro pivoňky to není vhodné období. Pokud je přesadíte na jaře, můžete poškodit jejich kořenový systém, který bude v zemi hluboce zakořeněný. Zpomalí se jejich růst a zastavit se může i kvetení. Na pivoňky pak budete muset na rok nebo dva zapomenout. Kdy je tedy vhodné pivoňky přesazovat?

Zdroj obrázku: Pixabay

Rostliny budou potřebovat úrodnou půdu

Nejvhodnější dobou na přesazení pivoněk je přelom srpna až září. Pivoňka pak bude mít čas zakořenit a přes zimu se připraví na jarní kvetení. Čím déle ji přesadíte, tím bude náchylnější k vymrznutí. Rostliny pak budou potřebovat dobře odvodněnou, úrodnou půdu. Pivoňky mají rády světlo, ale silné sluneční záření není vhodné.

Mohlo by vás zajímat:  Magnolie a šeřík ozdobí zahradu krásnými barvami a naplní ji omamnou vůní

Pivoňky pak nepotřebují neustálou péči, prořezávat je můžete pouze v případě, že budou stonky nebo listy suché. Koncem března nebo počátkem dubna jim můžete dodat hnojivo, které bude bohaté na draslík nebo fosfor. Pivoňky pak budou dlouhou dobu zdobit vaši zahradu a budou potěšením nejen pro vaše oko.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/peony/moving-established-peonies-2.htm
Přidat na Seznam.cz