Botany Woman Florist Grows House Plants Flowers Make Mini Terrarium

Zima je idální doba pro rozmnožení dřevin a popínavých rostlin. Už na jaře mohou do záhonu

Zakořenění lignifikovaných řízků je jednoduchá metoda reprodukce stromů a keřů, které se na zimu zbavují listí. Takové sazenice jsou navíc méně náchylné ke ztrátám a vadnutí než bylinné a polodřevnaté sazenice. Sbíráme je v zimě a nejlépe z mladých rostlin, aby měly větší šanci bujně růst a plodit další ovoce. Až do jara je necháváme zakořenit, poté je pomalu přivykáme venkovnímu prostředí a nakonec sázíme do záhonů.

Množíme keře a popínavé rostliny

Takovýmto způsobem můžeme snadno množit moruše, platany, topoly, vrby a keře včetně hortenzií, zlatic, dřínů, ptačích zobů, rybízů a mochen. Sbírat dřevité výhonky můžeme i u popínavých rostlin, jako je vinná réva nebo zimolez. Keře s výjimečně tvrdou dřevinou, například hloh, cesmína nebo dřišťál, se touto metodou nerozmnožují.

Mohlo by vás zajímat:  Bramborový zázrak končí běžně v odpadu. Je přitom jedinečným čističem i výživnou kosmetikou

Sazenice si vybírejte za pěkného počasí, když nejsou mrazy. Odřízněte řízky ze zdravých letošních výhonků, které jsou rovné a bez velkých rozvětvení. Ideální sazenice by měla být dlouhá patnáct až dvacet centimetrů a silná přibližně jako obyčejná tužka. Tu si s sebou můžete nosit pro srovnání. Sazenice by měla mít alespoň dva páry dobře vyvinutých pupenů.

Zdroj obrázku: Freepik

Označte si horní a dolní část

Větvičku odřízněte šikmo shora, případně označte horní stranu páskou nebo provázkem, abyste vždy poznali, kde je horní a dolní část. Pokud řízky berete ze stálezelených keřů, odstraňte všechny listy na spodní části sazenice, a to zhruba do dvou třetin její délky. Odřízněte kousek kůry na základně sazenice a její konec ponořte do kořenového činidla.

Mohlo by vás zajímat:  Skogluft aneb vytvoření zdravého života za pomoci rostlin. Překonejte nejistoty a obklopte se zelení

Sazenice až do poloviny délky ponořte do nádob naplněných vlhkým pískem. Dejte je do chladné místnosti, například do sklepa, garáže nebo nevytápěného skleníku. Dbejte na to, aby byl písek neustále mírně vlhký. Na jaře přesaďte sazenice do květináče s hlínou a dávejte vždy na několik hodin ven, aby si zvykly. Do země je pak zasaďte tak, aby nad zem vyčnívala pouze část s nejvýše posazeným pupenem.

Zdroj: https://www.researchgate.net/figure/Increase-in-cutting-lignification-on-the-stock-plant-before-harvesting-Measurement-began_fig2_267972545
Přidat na Seznam.cz