Spring Vegetables Start Preparing Food Peeled Potatoes Carrots Homemade Food Preparation

Zbytky zeleniny nebo ovoce ještě najdou skvělé využití. Nahradí i nejdražší čisticí prostředky

Chemické čisticí prostředky jsou účinné, ale také drahé a mohou způsobovat nepříjemné alergické reakce. Přitom máme po ruce stejně efektivní přírodní prostředky, se kterými si při úklidu bohatě vystačíme. Zbytky ovoce, slupky z citrusů nebo slupky z brambor obvykle končí v koši, jejich kyseliny nám ale vynahradí drahé čističe.

Cibule leští kovy

Zbyl vám kousek cibule? Rozdrťte ho, aby pustil šťávu, a přidejte trochu vody. Navlhčete v ní hadřík a vyleštěte kovové předměty. Zbylá okurková dužina se dá použít k vyleštění nerezové oceli a vybělení umyvadel a keramických van. Nastrouhejte ji na struhadle a smíchejte s kuchyňskou solí. Směsí pokryjte oblast, kterou chcete vyčistit. Po patnácti minutách otřete.

Mohlo by vás zajímat:  Nejen Italové, ale i Češi milují bazalku. Sníme jí více než typického českého koření

Vodu, která zbyla po vaření špenátových listů, rozhodně nevylévejte. Dá se použít k vyčištění hrnců z nerezové oceli. Slupky a zbytky rajčat budou užitečné při čištění mosazi. Předměty otřete rajčetem a nechte působit asi hodinu, poté omyjte teplou mýdlovou vodou. Patičku od citronu použijte k vyčištění mědi nebo na ošetření dřevěného nábytku. V takovém případě na dužinu nakapejte trochu oleje.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomeranč umyje nádobí

Pomerančovou kůru vložte do sklenice a zalijte dostatečným množstvím octa. Musí být zcela přikrytá. Odložte sklenici na týden na tmavé místo. Pak kapalinu sceďte a nařeďte vodou v poměru 1 : 1. Utěrkou namočenou v přípravku setřete prach z nábytku, z čalounění i obrazů, otřete mastné skvrny na nábytku, stěnách a podlahách. Můžete ji použít i místo klasického prostředku na mytí nádobí.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinky jsou kouzelnice, které vyléčí řadu neduhů. Znamení zvěrokruhu napoví, která je ta pravá

Banánové slupky vyleští listy rostlin a zamaskují praskliny na koženém čalounění – stačí je jen otřít. Bramborové slupky a zbytky dužiny rozmixujte na pastu. Tou pak otřete zrcadlo v koupelně a následně vyleštěte bavlněným hadříkem, nebude se zapařovat. Voda po uvaření brambor se hodí na vyčištění příborů, stačí je v ní deset minut povařit.

Zdroj: https://www.consumerreports.org/consumerist/keep-your-onions-garlic-separated-and-other-tips-for-storing-fruits-vegetables/
Přidat na Seznam.cz