Zesláblou orchidej na pokraji sil ještě možná půjde zachránit. Mnohdy pomůže správná zálivka
Orchidej je nádhernou rostlinou, která je ozdobou každé domácnosti. Bohužel je ale také velmi náročná, a proto byste péči o ni měli věnovat dostatečnou pozornost. Jestliže zpozorujete, že se vaší květině nedaří, zakročte včas. Možná ji ještě půjde zachránit.
Nevhodná zálivka
Hlavní obtíží, zejména pro začínající pěstitele, je zalévání orchidejí. Rostlina vyžaduje specifické podmínky, protože roste přirozeně v exotickém prostředí. Na rozdíl od často opakovaných mýtů, orchideje milují vodu. Květináč však nesmí být přelitý.
Když zjistíte, že je již suchý, zalijte ji. Pamatujte, že její kořeny nemohou zůstat ve vodě příliš dlouho, takže to s množstvím tekutiny nepřehánějte. Orchideje často trpí dehydratací.
Jak odhalíte problém s vodou?
Pokud je s rostlinou něco v nepořádku, listy se ozvou jako první. Pokud nejsou příliš pružné, jsou zvrásněné a mají mnoho podélných rýh, je to známkou toho, že rostlina potřebuje vodu. Také kořeny budou viditelně suché a zažloutlé. Zajímá vás, jak rostlinu opět přivést k životu? Jedním z nejúčinnějších způsobů je léčba černým čajem, kterým budete provádět zálivku.
Zachraňte rostlinu včas
Vyndejte rostlinu z květináče, uvolněte kořeny a poté je ponořte do misky s vodou. Odřízněte bílé, odumřelé kořeny a suché listy. V tomto stavu je orchidej připravena k máčení. Ponořte ji do odstáté vody. Po dvanácti hodinách ji vyměňte za novou.
Použijte domácí léčbu
Poradit si lze i s levnými věcmi, které máte doma. Uvařte například sáček černého čaje a nechte ho v hrnku několik minut, dokud nezíská intenzivní barvu. Po vychladnutí jej nalijte do vody a rostlinu namočte. Opakujte postup, dokud orchidej neožije. Hydratovanou rostlinu zasaďte do čerstvého substrátu. A nyní už o ni lépe pečujte.
Je možné, že bude do budoucna náchylnější ke změnám, protože již jednou prodělala zeslábnutí, ale při správné péči vám vydrží velmi dlouho.