Flower 743373 1920

Změna místa o pár desítek centimetrů může pomoci orchidejím k dokonalému květu

Orchideje jsou k dispozici v každém květinářství, ale i supermarketech. Moc nestojí a přitom jsou nesmírně krásné, jakmile rozkvetou. Jenže, co když se jim kvést zrovna nechce? Pokud vaše orchidej nekvete, je potřeba provést několik změn v její péči. Je totiž dost možné, že děláte několik chyb, které způsobují, že vám orchidej nekvete.

Klenot džungle

Tato květina se nazývá klenotem džungle, v přírodě roste v korunách stromů, konkrétně v trhlinách kůry, kde má mírné množství světla, přes den teplo a v noci chladno. Jakmile se nachází ve správných podmínkách, kvete pravidelně. Pokud ne, nikdy nenaplní svůj potenciál. Podívejte se, zdali neděláte jednu z následujících chyb.

  • Časté zalévání
  • Špatná péče o listy
  • Málo světla
  • Suchý vzduch
  • Špatný substrátPříliš časté zalévání
Mohlo by vás zajímat:  Toulitka vyžaduje velkou péči, pak se však odvděčí krásnými květy a čistým vzduchem
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Orchideje by měly být zalévány každých 10 dní dostatečným množstvím vody. K tomu je dobré použít měkkou vodu pokojové teploty.

Zapomínáte na listy

Listy si také žádají svou péči. Jednou za měsíc je otřete od prachu vlhkým hadříkem. Zemina i listy orchidejí by neměly být ve styku s tvrdou vodou. V tomto případě by mohla na květině zanechat bílé skvrny, proto je dobré, jako v případě zalévání, používat měkkou vodu.

Žádný přístup ke světlu

Světlo je pro každou květinu nezbytné, aby správně rostla. U orchideje je světlo rozhodující pro její kvetení. Tyto rostliny mají rády jasná místa, ale ne příliš slunce. Jinak by se mohly spálit nebo by mohly odmítnout kvést. Orchidej se bude cítit nejlépe na okenním parapetu otočená na východ. Pěstujte ji v průhledné nádobě propouštějící světlo.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené palmy se hodí i do menších bytů, na trhu je výběr široký

Příliš suchý vzduch

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Všechny orchideje mají rády vlhkost, takže pokud ve vzduchu není dostatek vlhkosti, mohou se nacházet v horším stavu. Samozřejmě ale záleží na druhu orchhidejí.

Špatný substrát

Většina orchidejí, které rostou v přírodě, jsou připevněny k větvím stromů. Čerpají všechny své živiny a vodu ze vzduchu přes listy a kořeny. Častou chybou tedy je přesadit rostlinu do běžné půdy, kde mají kořeny omezenou možnost dýchat. Nejlepší je tedy pěstovat je ve speciálním substrátu, například ve směsi kůry a rostlinných vláken. Orchideje nejsou tak náročné květiny, jak se mohou zdát, stačí jen vědět, co přesně potřebují. Jakmile budete dodržovat zmíněná pravidla, můžete se těšit na záplavu barev na svém parapetu.

Přidat na Seznam.cz