Orchid 3479539 1920 (1)

Zesláblou orchidej na pokraji sil ještě možná půjde zachránit. Mnohdy pomůže správná zálivka

Orchidej je nádhernou rostlinou, která je ozdobou každé domácnosti. Bohužel je ale také velmi náročná, a proto byste péči o ni měli věnovat dostatečnou pozornost. Jestliže zpozorujete, že se vaší květině nedaří, zakročte včas. Možná ji ještě půjde zachránit.

Nevhodná zálivka

Hlavní obtíží, zejména pro začínající pěstitele, je zalévání orchidejí. Rostlina vyžaduje specifické podmínky, protože roste přirozeně v exotickém prostředí. Na rozdíl od často opakovaných mýtů, orchideje milují vodu. Květináč však nesmí být přelitý.

Mohlo by vás zajímat:  O orchideje se postará i začátečník, při splnění několika podmínek je lze také snadno rozmnožit

Když zjistíte, že je již suchý, zalijte ji. Pamatujte, že její kořeny nemohou zůstat ve vodě příliš dlouho, takže to s množstvím tekutiny nepřehánějte. Orchideje často trpí dehydratací. 

Jak odhalíte problém s vodou?

Pokud je s rostlinou něco v nepořádku, listy se ozvou jako první. Pokud nejsou příliš pružné, jsou zvrásněné a mají mnoho podélných rýh, je to známkou toho, že rostlina potřebuje vodu. Také kořeny budou viditelně suché a zažloutlé. Zajímá vás, jak rostlinu opět přivést k životu? Jedním z nejúčinnějších způsobů je léčba černým čajem, kterým budete provádět zálivku.

Mohlo by vás zajímat:  Pravidelné přesazování udrží všechny pokojové rostliny ve zdravé kondici
Zdroj obrázku: Pixabay

Zachraňte rostlinu včas

Vyndejte rostlinu z květináče, uvolněte kořeny a poté je ponořte do misky s vodou. Odřízněte bílé, odumřelé kořeny a suché listy. V tomto stavu je orchidej připravena k máčení. Ponořte ji do odstáté vody. Po dvanácti hodinách ji vyměňte za novou.

Použijte domácí léčbu

Poradit si lze i s levnými věcmi, které máte doma. Uvařte například sáček černého čaje a nechte ho v hrnku několik minut, dokud nezíská intenzivní barvu. Po vychladnutí jej nalijte do vody a rostlinu namočte. Opakujte postup, dokud orchidej neožije. Hydratovanou rostlinu zasaďte do čerstvého substrátu. A nyní už o ni lépe pečujte.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční kaktus může kvést po celou zimu. Banánová svačinka mu dodá sílu a krásu
Zdroj obrázku: Pixabay

Je možné, že bude do budoucna náchylnější ke změnám, protože již jednou prodělala zeslábnutí, ale při správné péči vám vydrží velmi dlouho.

Přidat na Seznam.cz