Throwing Garbage Refuse Chute Russia Man Throws Out Garbage Blue Plastic Bag Old Multi Storey Building

Zero waste ukazuje, jak snadné je být blíž přírodě a nezatěžovat ji zbytečnými odpadky

Mnoho domácností dnes cílí na to, aby měly co nejméně odpadu. Jedná se o tzv. zero waste domácnosti, které si zakládají na tom, že nebudou zbytečně vytvářet odpad, který zatěžuje životní prostředí. Jednoduchá pravidla pro bezodpadkovou domácnost si můžete zkusit také vy a kdo ví, třeba vás to začne bavit a vaše domácnost bude ekologická.

Stačí několik zásad, které je nutné dodržovat

Odpad neznamená jen to, co vyhodíte do koše například po vaření. Jsou to také předměty, které máte doma zbytečně, nebo takové, které dáte do zahradního domku, co kdyby se náhodou ještě mohly hodit. Takové předměty ale zatěžují životní prostředí, protože se postupem času rozkládají. Díky metodě zero waste ušetříte nejen přírodu, ale také svoje peníze, které můžete vložit jinam.

Mohlo by vás zajímat:  Rozmarýn najde skvělé využití v přírodní kosmetice: zpevní pokožku a rozzáří vlasy

V první řadě je nutné si uvědomit, že věci, které nepotřebujete, můžete opravdu s klidným svědomím vyhodit. Jedná se o takové, které sice ještě můžete někdy využít, ale možná pak bude lepší si je půjčit od někoho, kdo s nimi pracuje denně. Pokud si kupujete velké množství potravin, nezapomeňte je včas zpracovat, než je nechat zkazit. Jestliže se přeci jen některé potraviny zkazí, je lepší je vyhodit na kompost a ještě nadále je využít.

Zdroj obrázku: Freepik

Doma si můžete vyrobit kosmetiku

Domácnost můžete uzpůsobit sami sobě. Doma si můžete vyrobit například kosmetiku, čisticí prostředky, nebo dokonce školní potřeby. Nekupujte potraviny v igelitových sáčcích, nebo pokud není jiná možnost, sáčky pak použijte ještě několikrát na jiné potraviny. Zkuste nakupovat bezobalově, to znamená, že si doma umyjete několik nádob a s nimi zajdete do obchodu například pro těstoviny, mouku nebo luštěniny.

Mohlo by vás zajímat:  Oslaďte život své zahradě. Na cukru si pochutnají rostliny, včely i přátelské bakterie

Zero waste také znamená, že nebudete mít doma věci, které jsou zbytečné. Určitě nemusíte mít doma hromadu plastových lahví, naučte se pít vodu z kohoutku, například s citronem. Místo plastových sáčků si ušijte látkové, které můžete vyprat. Je to sice maličkost, ale pokud by to tak udělal každý druhý člověk, naše planeta by si velmi oddychla.

Zdroj: https://www.addisoncountyrecycles.org/recycling/reduce-reuse/plastics-reduction
Přidat na Seznam.cz