Lemons 2039830 1280

Citron se doma rozhodně neztratí. Celá domácnost bude díky němu zářit čistotou

Citron může být užitečný nejen v kuchyni. Využijete ho například i při úklidu. Citron totiž například skvěle odstraňuje plíseň ze silikonu kolem vany. Stačí smíchat trochu soli a citronové šťávy do konzistence tekutější pasty. Navlhčete oblast, kde se usadila plíseň, naneste na ni citronovou pastu a po dvou hodinách setřete houbičkou.

Zbaví vás skvrn od nikotinu

Citron také zesvětluje skvrny od nikotinu na prstech. Zbarvení potřete přímo citronovou šťávou, nechte patnáct minut působit a opláchněte. Pokud máte na struhadle skvrny od zeleniny, například od červené řepy, otřete jej citronovou kůrou. Odstraní i nepříjemný zápach z plastových nádob. Nalijte do nich vodu s citronovou šťávou v poměru 1 : 1, nechte působit přes noc a ráno umyjte.

Mohlo by vás zajímat:  Ze starších rostlin si snadno vypěstujete nové květiny. Stačí dostatek trpělivosti a času
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud do špinavé mikrovlnné trouby umístíte mističku s vodou, do které jste předtím vymačkali šťávu z půlky citronu, a necháte ji dvě minuty ohřívat, špína půjde dolů téměř sama. Mikrovlnku pak už jen stačí otřít houbičkou. Citron také dokonale vyčistí zašlé kachle a dlaždičky od mastnoty, zbytků jídla i jiných nečistot.

Vyčistí sporák

Velký problém většinou způsobuje mytí sporáku. Usazuje se na něm mastnota, zbytky jídla a připáleniny. Desku a plotýnky ale stačí přetřít rozkrojeným citronem, nechat chvíli působit a pak omýt horkou vodou. A ještě jeden trik do kuchyně – pokud sporák z oceli čas od času přetřete trochou vazelíny, nebude na něm špína tak ulpívat a udržíte ho snáze čistý.

Mohlo by vás zajímat:  Zazimujte bazén a připravte ho již nyní na novou sezónu
Zdroj obrázku: Freepik

V neposlední řadě citron navrací lesk matným skleněným i porcelánovým povrchům. Měděné a nerezové kousky oživí plátek citronu namočený v prášku do pečiva, kterým je otřete. Pak nechte několik minut působit a opláchněte, budou jako nové. Podobně vám citron poslouží i při mytí oken nebo zrcadel. Zde ale nepřidávejte prášek do pečiva, sklo by se mohlo poškrábat. Stačí plochu přeleštit rozkrojeným citronem.

Zdroj: https://www.wideopeneats.com/household-uses-lemons-youve-never-heard/
Přidat na Seznam.cz