Nejen alkohol. Játrům škodí i oblíbené potraviny, kterých si dopřáváme plné talíře

Nejen alkohol může poškodit játra, která patří mezi nejdůležitější orgány v těle. Je potřeba neustále připomínat, že nezdravou stravou a nedostatkem pohybu mohou trpět nejen játra, ale také další orgány, které jsou pod tíhou nezdravých látek. Potravinářské výrobky velmi ovlivňují činnost orgánů, a proto je potřeba o ně pečovat. Jaké produkty škodí právě játrům?

I malé množství alkoholu může uškodit

I to nejmenší množství alkoholu škodí nejen játrům, ale celému tělu. Zvyšuje cholesterol a poškozuje jaterní buňky, které každý z nás potřebuje k tomu, aby se správně štěpily škodlivé látky od těch zdravých. Ztučnění jater může být velkým problémem, kterého se nemusíte zbavit. Navíc příznaky nemusí být hned patrné. Pozor si dávejte také na sladkosti nebo tučná jídla.

Mohlo by vás zajímat:  Neplýtvejte jedlou sodou na pečení, nebo při pálení žáhy. Její nejlepší benefit oceníte na zahradě při pěstování populární zeleniny

Zpracované potraviny nejsou ničím vhodným pro lidské tělo. Rafinovaný cukr může zamezit regeneraci jater, kterou určitě potřebují, především v jarních měsících, kdy je potřeba tělo pročistit. Cukr navíc zvyšuje špatný cholesterol a může vést i k problémům se srdcem. Nevhodné je také jíst mastné nebo spálené maso. To se týká hlavně letního období, kdy hodně lidí griluje na zahradě. Připálené jídlo zpracovávají játra velmi dlouho. Navíc tím do těla dostanete karcinogenní látky.

Zdroj obrázku: Freepik

Dejte si pozor na některé druhy léků

Tučné maso byste měli nahradit libovým. Přidat můžete také omega-3 mastné kyseliny. Vzdejte se kvůli svému zdraví zpracovaného masa, které nic dobrého nepřináší. Slanina, klobásky nebo paštiky byste si měli dát pouze ve výjimečných případech. Za špatnou funkci jater mohou i některé druhy léků a jejich množství. Medikamenty často přispívají ke ztučnění jater i jiným problémům.

Mohlo by vás zajímat:  Voda pro orchideje není tak blahodárná, jak si mnozí myslí. Lepší je nápoj, který pijí ženy ráno a muži večer

Pokud užíváte léků mnoho nebo mícháte různé druhy, může se to projevit nejen na játrech. Poškození jater je velmi vážné onemocnění, které se ve většině případů nedá napravit, lze si jen prodloužit život tím, že budete tlumit bolesti nebo korigovat výskyt špatných látek. Stravou a pohybem si uděláte dobře nejen na duši, ale také na těle.

Zdroj: https://www.amsety.com/livermatters/what-to-avoid/foods-bad-liver/
Přidat na Seznam.cz