Juicy Green Rosemary Growing Garden Summer Sunny Day

Čerstvé bylinky zakoupené v supermarketu mohou nadále krásně růst. Stačí znát několik zásad jejich pěstování

Bazalka, rozmarýn nebo tymián zakoupené v supermarketu velmi rychle vadnou, usychají a umírají. Nemusí to ale tak být, stačí dodržovat několik zásad. Ihned po přinesení domů bylinky přesaďte. Zvolte o něco větší květináč, než byl ten, ve kterém jste je přinesli. Bazalka, majoránka a tymián zvládnou mělké květináče, estragon, rozmarýn a meduňka potřebují květináče hluboké.

Nepoužívejte substrát pro pokojové rostliny

Na dno nasypte vrstvu štěrku nebo rozbitých keramických střepů. Můžete použít běžnou zeminu, vyvarujte se ale substrátu pro květiny, ten bývá často přihnojený umělými hnojivy. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení příliš mnoho světla bylinkám nesvědčí. Pod jeho vlivem kvetou, takže listy naopak chřadnou a celá síla rostliny se soustředí na kvetení. Odpoledne by proto neměly být na parapetu, denně jim stačí asi hodina slunečního svitu.

Mohlo by vás zajímat:  Zapomeňte na drahé čističky vzduchu. Mnohem lépe zafunguje obyčejná bylinka, která zanechá příjemnou vůni

Bylinky můžete zalévat jakoukoliv vodou, nejvhodnější je ale voda odstátá. Skvěle funguje i dešťová voda a roztátá sněhová voda. Bylinky zalévejte vydatně každé dva až tři dny, když je půda už dostatečně proschlá, ale ještě na povrchu nerozpraskala. Přebytečnou vodu, která zůstala v podmisce, po půl hodině vylijte.

Zdroj obrázku: Freepik

Hnojte podle potřeby

Pokud rostliny přesadíte do vhodné půdy, následujících několik týdnů nepotřebují hnojit. Pokud listy po nějaké době zblednou, vyplatí se je přihnojit biohumusem nebo rozdrcenými vaječnými skořápkami. Rozhodně nepoužívejte hnojiva určená na květiny, protože obsahují umělé látky, které do bylinek pronikají.

Mohlo by vás zajímat:  Kořenicí směs připravená z domácích bylinek dodá pokrmům tu nejlepší chuť

Všechny bylinky kromě máty můžete sesadit dohromady. Máta ale roste příliš rychle a ostatní bylinky by utlačovala. Při trhání bylinky nezakracujte na méně než šest centimetrů. Listy na vrcholu rostliny odtrhněte, byliny porostou rychleji a elegantněji. Pokud se objeví náznaky kvetení, okamžitě je odstraňte, aby se rostlina mohla soustředit jen na tvorbu listů. Pravidelně odstraňujte také suché listy a větvičky a kontrolujte výskyt chorob, plísní a škůdců.

Zdroj: https://www.squaremilefarms.com/post/how-to-keep-supermarket-herbs-alive-5-top-tips
Přidat na Seznam.cz