Vlnatka

Zbavte se všech škůdců na zahradě šetrně k rostlinám pomocí přírodních prostředků

Jestli nechcete používat chemické prostředky, které nejsou dobré pro vaši zahradu ani pro nezvané hosty na zahradě, můžete vyzkoušet domácí přípravky, které budou možná účinnější než ty kupované a navíc bezpečné nejen pro zahrádku, ale také pro vás.

Mšice jsou častým hostem rostlin

Mšice jsou škůdci, kteří se na zahradách objevují často a ohrožují spoustu rostlin. Proti nim pomůže například pampeliška, která zničí také roztoče. Můžete ji sbírat v dubnu a květnu a poté v červenci. Kořeny a listy z asi 10 rostlin by měly stačit. Nakrájejte je na kousky, přilijte 10 litrů vody, dejte na stinné místo a počkejte 1–1,5 hodiny. Jestli použijete na zalití teplou vodu, můžete již po této době odvar použít. V případě studené vody je nutné počkat 3 hodiny. Tekutinu hned použijte, jinak ztratí své vlastnosti. Největší výhodou je, že pampeliškový odvar zbaví rostliny mšic, ale neuškodí včelám ani jinému hmyzu.

Mohlo by vás zajímat:  4 přírodní lektvary, které vyhrají boj nad nenasytnými škůdci. Ochrání rostliny doma i na zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Proti roztočům můžete použít česnek nebo cibuli. Stačí je nakrájet nebo nadrtit, nalít deset litrů vody, zakrýt víkem a nechat na jednom místě až pět dní. Jestli chcete prostředek použít dříve, po jednom dni vařte asi půl hodiny, a až vychladne, můžete s ním rostliny postříkat. Odstraníte s ním roztoče, mšice i další škůdce.

Řebříčkem proti larvám různých škůdců

Natrhat si můžete také větší množství vratiče. Hodí se na odstranění housenek, mšic nebo molic. Kilogram natrhaných rostlin zalijte 10 litry vody a odložte na 2–4 týdny. Každý den se směs musí míchat. Poté odvar nařeďte v poměru 1 : 15 a nastříkejte na zimostráz. Pokud ho nebudete ředit, bude se hodit na odpuzení mravenců a hlemýžďů.

Mohlo by vás zajímat:  Na slimáky fungují různé metody. Milovníci přírody často volí ty humánní, které se ukazují jako dostatečně funkční
Zdroj obrázku: Pixabay

Řebříček se bude hodit na škůdce ovocných stromů nebo brukvovité zeleniny. Je účinný proti mšicím, larvám štěnice a jiným. Nasbírejte si kilogram bylinky a zalijte ho 5 litry horké vody. Po dvanácti hodinách ho již můžete použít. Můžete si odvar také uvařit a skladovat ho na temném místě v dobře uzavíratelných nádobách až po tři měsíce.

Zdroj: https://www.familyhandyman.com/list/10-worst-garden-insect-pests-and-how-to-get-rid-of-them/
Přidat na Seznam.cz