Housenka1

Skrytí škůdci představují největší hrozbu pro každou zahradu. Vyhlaste housenkám válku

Housenky, podobně jako jiní škůdci, jsou na zahradě opravdovou hrozbou. Poškozují nejen rostliny, ale i plody. To mnohdy vede k úhynu rostliny nebo minimálnímu plození. Nejhorší a nejvíce problematičtí škůdci jsou ti půdní. Nevidíme je, a než na ně narazíme, mohou zničit rostliny. Jedněmi z nich jsou housenky a larvy různých brouků. Je dobré vědět, jak se jich efektivně zbavit, než zničí celou zahradu.

Období škůdců

Co je nejhorší? Že škůdci, tedy larvy, mohou být v půdě schovaní i několik let. Některé larvy se mohou vyvíjet až čtyři roky a za tu dobu mohou pojídat kořeny, ale i jiné částečky v humusové půdě. Po vylíhnutí začnou pojídat kořeny všech rostlin. V červnu a červenci jejich chuť roste a vrcholí třetím rokem. V dalším roce se zakuklí a na konci léta se z larvy stane dospělý brouk.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny před slimáky ochrání koření, epsomská sůl nebo káva
Zdroj obrázku: Freepik

Během celé doby způsobují housenky poškození rostlin. Larvy se nemusí objevovat jen v substrátu u rostlin, ale také pod stébly trávy. Trávník může začít žloutnout a vyskytnou se na něm mezery ber stébel. První známkou toho, že je půda napadena škůdci, se může projevit odumíráním sazenic a malými děrami kolem rostlin.

Jak se housenek zbavit

Bohužel přítomnost housenek lze v zahradě přehlédnout, proto se o zahradu starejte a sledujte každé změny. Takoví škůdci se množí velmi rychle, proto je důležité proti nim okamžitě bojovat. Pokud se housenky objeví na listech či stonku rostliny, umístěte pod ně plachtu a jednoduše je setřeste na zem do plachty. Tuto metodu provádějte nejlépe brzo ráno, kdy jsou nízké teploty a larvy jsou otupělé. Na druhou stranu, pokud larvy napadly koruny stromů, bude nutné provést chemický postřik, jinak to nepůjde.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhlaste mandelinkám nelítostný boj. Malé brouky zažene přírodní síla bylin a dalších rostlin
Zdroj obrázku: Freepik

Boj s housenkami

Je velmi složité bojovat s housenkami, larvami, které jsou ukryté v zemi. Nejčastěji se stává, že si jich pěstitelé ani nevšimnou. Ovšem pokud budete pozorní, jistě změny na rostlinách nebo samotné zemině nepřehlédnete. Jakmile objevíte díry či odumírání rostlin a jiné známky, překopejte substrát za slunečného dne. Buďte opatrní na rostliny a na jejich kořeny. Pokud hlínu hlouběji překopete a necháte vyschnout, larvy uschnou nebo je vyzobou ptáci. Abyste se těmto komplikacím vyhnuli, je třeba proti škůdcům bojovat preventivně. Nezapomínejte na trávník, ten by také měl být pravidelně hnojen a zaléván. A jako poslední prevenci doporučujeme kolem trávníku nebo rostlin zasadit rostliny, které housenky a různé brouky odpuzují.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/plant-problems/pests/insects/prevent-caterpillars.htm
Přidat na Seznam.cz