Zázvor v mrazivých dnech krásně prohřeje, doma vypěstovaný bude vždy po ruce
Víte, jaké vlastnosti má zázvor? Jeho pěstování doma je stejně jednoduché jako pěstování bylinek. Zázvor vytváří silné, masité oddenky, z kterých vyklíčí až do výšky jednoho metru. Existuje mnoho druhů zázvoru podle země původu, půdy a záleží také na klimatických podmínkách.
Jeho kultivace neprobíhá jenom v Asii
Na oddenky zázvoru můžete narazit také v Brazílii, Austrálii nebo západní Africe. Původ této rostliny naznačují barva kůry, vůně a také kořeněná chuť. Jestli chcete začít s pěstováním u vás doma, připravte si čerstvé, ne příliš dlouhé oddenky. Nejlepší bude velikost asi 3 cm, které lze stříhat nůžkami.
Oddenek by měl mít alespoň jedno živé „oko“ na koncích větví. Čím více ok, tím lépe, protože to zvyšuje pravděpodobnost správného vývoje. Oddenky najdete v každém supermarketu, ale po zakoupení je namočte na několik hodin do teplé vody a poté je nechce několik dní pořádně zaschnout.
Když jsou oddenky hotové, připravte si květináč o průměru 30–35 cm. Naplňte ji úrodnou půdou, kterou smíchejte s kompostem používaným k pěstování květin. Půda by měla být mírně kyselá.
Zázvor má velmi specifickou chuť
Čerstvý zázvor zaručeně poznáte – jeho chuť je sladkokyselá, citronová a kořeněná, a zároveň je intenzivní, velmi osvěžující a aromatická. Jestli ho ochutnáte poprvé, hned zjistíte, jestli zázvor budete milovat nebo nenávidět. Vždycky ale dejte všemu druhou šanci, i když vám zázvor na poprvé nebude chutnat.
Zázvor vás totiž může zbavit mnoha zdravotních problémů. Pomáhá v případech, kdy se objeví problémy s trávením, takže působí dobře na:
- vysoký krevní tlak a cholesterol,
- bolest hlavy nebo zubů,
- nachlazení.
Pro ženy je ideálním pomocníkem v období menstruace, protože účinně zmírňuje menstruační bolesti a během výletů snižuje příznaky kinetózy. Zázvor je také ideální, pokud se vám nedaří zhubnout. Zrychluje metabolismus a tím redukci tělesného tuku.