Woman Taking Care Plants

Při přelití pokojových rostlin je důležité zakročit co nejdříve

Dokonce i ti největší milovníci pokojových rostlin někdy při péči udělají chybu. Každá jedna rostlina má jiné požadavky a někdy se stane, že to s jejím zaléváním jednoduše přeženeme. Pokud uvidíte na své rostlině známky chřadnutí, musíte ihned jednat.

Pozorujte příznaky

Jako první nás na přelití upozorní listy. Ty začnou hned měnit barvu, nejčastěji na žlutou nebo i hnědou, následně už jen odumřou. Je to z toho důvodu, že nadbytečná voda shromážděná kolem kořenů rostliny ztěžuje získávání kyslíku, což způsobuje, že se rostlina začne dusit a její listy začnou rychle odumírat. Neustále vlhká půda je signálem, že je rostlina přelitá.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o pokojové rostliny není náročná, stačí znát základní pravidla, aby krásně rostly

Jakmile si všimnete těchto příznaků, nemusíte hned zoufat, rostlina se ještě dá zachránit. Chcete-li to provést, jednoduše vezměte tampony a vložte je do půdy. V závislosti na velikosti květináče vám bude stačit přibližně 3 až 6 tamponů vložených do země v různých hloubkách. Po nějaké době zkontrolujte, zda absorbovaly přebytečnou vodu. Pokud jsou nateklé, měly by se vyměnit, dokud se nadbytečná voda neodsaje ze země.

Zdroj obrázku: Freepik

Zabraňte přelití

Abyste zabránili přelití rostlin v budoucnosti, nezapomeňte na správnou drenáž. Před výsadbou rostliny byste měli věnovat pozornost správnému květináči s otvory pro odtok vody. Pokud takový květináč nemáte, dejte na dno vrstvu kamínků nebo štěrku. To vytvoří prostor pro přebytečnou vodu, které se nebudou kořeny dotýkat. Máte-li květináč s drenážními otvory, nezapomeňte přebytečnou vodu pravidelně vylévat.

Mohlo by vás zajímat:  Sukulenty vydrží bez vody i měsíc, zásadní je pro ně teplota a dostatek světla

Květiny byste měli zalévat vždy až tehdy, když je substrát suchý. To zjistíte velmi jednoduše, když do substrátu vložíte prst. Když cítíte, že je substrát vlhký, rostlinu zalévat netřeba. Nezapomínejte, že některé rostliny nemají rády zalévání svrchu. Proto jsou květináče s otvory lepší volbou, protože umožňují zalévání i zespodu, odkud si květina vezme tolik vody, kolik potřebuje.

Zdroj: https://smartgardenguide.com/how-to-fix-an-overwatered-plant/
Přidat na Seznam.cz