Nevítané návštěvy hlodavců napáchají škody a mohou ohrozit naše zdraví

S příchodem chladných měsíců se mnoho zvířat připravuje na hibernaci. Jiná zase hledají úkryt, ve kterém budou mít dostatek jídla. Hlodavci, mezi které patří krysy a myši, tak často vstupují do domů právě během tohoto období. Mohou tam ale zůstat nepozorovaně dlouho nehledě na to, jaké je venku počasí. Tito tvorové mohou být nositeli bakteriálních onemocnění, jako je mor nebo leptospiróza. 

Hlodavci jsou opatrní, přes den nejsou vidět a v noci dělají nepořádek

Kradou zásoby potravin, kontaminují povrchy svými výkaly a také ničí kabely a elektronická zařízení. Pokud na nějakého hlodavce narazíte, okamžitě se ho zbavte. Jak vlastně poznáte, že s vámi žijí doma i hlodavci a jak se jich nadobro zbavit? 

Mohlo by vás zajímat:  Nalákejte ovocné mušky do sladké pasti. Jakmile do ní vlétnou, mají to spočítané

Hlodavci nežijí jen ve venkovských staveních, ale dostanou se i do panelových domů nebo řadových domků. Dovnitř se dostanou díky naší nepozornosti – stačí jen otevřené okno přes noc nebo pootevřené dveře. Krysy mohou také proklouznout vodovodním potrubím nebo okapy.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Hlodavci jsou v našich domovech velmi mazaní a dlouhou dobu mohou zůstat bez povšimnutí. Jsou natolik inteligentní, že se po vašem domě budou pohybovat nepozorovaně. Jestliže ale ucítíte nepříjemný zápach stolice, značí to jejich přítomnost v domě. O přítomnost hlodavců svědčí také vyčerpané zásoby ve spíži a zbytky jídla na různých místech v domě. 

Jak hlodavce vyhnat z domu? 

Jednou z nejstarších metod je použití pastiček, které jsou vybaveny mechanismem, který se aktivuje, když si hlodavec chce vytáhnout návnadu. Výsledkem je jejich smrt. Zbavení tímto způsobem ale může trvat delší dobu. Při pokládání pastí si dejte pozor na své čtyřnohé mazlíčky a malé děti. 

Mohlo by vás zajímat:  Změny listů rajčat znamenají problém. Při těchto 6 znacích je namístě ihned zasáhnout

Použít můžete také jed na krysy a myši, ale i zde platí pravidla jako u pastí. Pokud ani jed nepomůže, na řadu musí přijít deratizační společnosti. Pokud nechcete, aby vás hlodavci navštívili, zavírejte na noc okna i dveře – zejména v suterénu. Udržujte dům v čistotě a pravidelně uklízejte, abyste nikde nenechali zbytky jídla.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Hlodavci mají skvělý čich a některé pachy jim hodně vadí. Nemají rádi bylinky jako jsou: 

  • máta,
  • heřmánek,
  • divizna,
  • oleandr.

Sušené bylinky dejte na místa, kde si myslíte, že mají hnízda. Můžete je ale zasadit také podél domu, aby se k němu hlodavci nepřiblížili. Nemají rádi ani zápach plesnivého citronu a laku na vlasy.

Přidat na Seznam.cz