Spices Gray Background Rosemary Garlic Bay Leaf Pepper Close

Vavřín v květináči se stane krásnou dekorací a čerstvé bobkové listy se hodí nejen v kuchyni

Bobkový list, to není jen koření, ačkoli ho tak většina lidí určitě zná. Jeho využití se neomezuje pouze na kuchyni. Je to rostlina, která nám v mnohém pomůže, například při nemocech. Bojuje úspěšně také proti kosmetickým nedokonalostem a snižuje bolesti kloubů. V článku se dozvíte, jak můžete bobkový list použít.

Nejen pro zdraví, pomůže i při úklidu

Bobkový list používáme většinou v kuchyni. Tato rostlina pochází ze Středomoří a chuť jejích listů je hořká. Bobkový list se pak používá hlavně do polévek nebo omáček. Mnoho z nás si bez něj neumí představit oblíbený guláš. Někteří se dokonce snaží rostlinu vypěstovat doma. Vavřín patří mezi choulostivé rostliny, které vyžadují zvláštní podmínky. Květináč musí být na teplém a suchém místě, potřebuje dostatek světla a půda musí být trochu zásaditá.

Mohlo by vás zajímat:  Pažitka potřebuje větší pozornost během prvního roku. Sklízet ji můžeme až do září

Na jaře a na podzim rostlinu zalévejte co tři dny, v zimě pak bude stačit jednou za pět dní. Vavřín ale roste docela rychle, takže bude potřeba ho každé dva roky přesadit do většího květináče. Bobkový list se bude hodit také v případě, že jste onemocněli. Protože stimuluje trávicí systém, podporuje funkci jater a pomáhá odstraňovat zažívací potíže i vředy. Navíc se bude hodit také při hubnutí.

Zdroj obrázku: Freepik

Trpíte bolestmi kloubů? Pomůže vám obyčejný vavřín

Záněty kloubů a bolesti kostí jsou velmi nepříjemným jevem. V takovém případě ale pomůže právě bobkový list, který má analgetické a protizánětlivé účinky. Vavřín pak můžete užívat ve formě tinktury nebo odvaru, oblíbené jsou také obklady. Bojujete s vysokým cukrem nebo máte vyšší hladinu cholesterolu? I tady pomůže vavřín.

Mohlo by vás zajímat:  Vzácné látky dělají z šalvěje královnu mezi bylinkami. Zatočí s cholesterolem i mykózou

Můžete ho použít například v boji proti akné, ale dobře působí také na vlasy. Na kožní problémy si můžete udělat speciální pastu nebo peeling právě z bobkového listu. Díky tomuto koření získá například vaše oblečení sytější barvu, dobře odstraňuje také skvrny, zvlášť v kombinaci s jedlou sodou.

Zdroj: https://www.wikihow.com/Use-Bay-Leaves
Přidat na Seznam.cz