Bobkovy List1

Vavřín není nadarmo symbolem vítězů. S jeho pomocí lze účinně bojovat proti mnoha nemocem

Již od starověku je vavřín považován za symbol vítězů. Každá hospodyňka jej zná pod pojmem bobkový list, výborně doplňuje česnek i pepř, nechybí ve vývarech, omáčkách nebo při pečení masa. Toto koření má nezaměnitelnou chuť, ale také léčivé účinky. Používá se v lidovém léčitelství při bolestech kloubů, kožních potížích, bronchitidě i nespavosti. Jak by se měl používat, aby léčil a neublížil? Kdo by se mu měl zcela vyhnout?

Bobkový list do vaření i na odvar

Název bobkový list se používá pro sušené listy vavřínu vznešeného, stromu, který pochází z oblasti přední Asie a k nám se dostal ze Středomoří, konkrétně z Řecka, kde byl v minulosti nedílnou součástí typických středomořských lesů. Vyniká specifickou chutí, proto se používá při vaření polévek, omáček, při dušení nebo pečení masa. Nezastupitelnou roli má v lidovém léčitelství, kde se nejčastěji používá jeho odvar.

Mohlo by vás zajímat:  Správně vybraná květina vyjádří sympatie i podporu obdarované osobě

Odvar z bobkového listu

Příprava odvaru je nesmírně jednoduchá, na 300 mililitrů vody stačí asi 5 gramů listů. Listy zalijte horkou vodou a nechte louhovat, po zchladnutí ho můžete používat zevně ve formě obkladů nebo pít. Listy obsahují 1,3 % éterického oleje, lze používat i vylisovaný olej, který má antibakteriální a adstringentní účinky. Olej se prodává především ve specializovaných bylinkářských obchodech.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro harmonizaci cukru v krvi i proti rakovině

A proč užívat nálev z bobkového listu? Zejména pro snížení hladiny cukru a cholesterolu v krvi, ale také pro podporu činnosti jater. Bobkový list má močopudné účinky. Podle bylinkářek působí proti rakovině prsu. Jsou známé jeho účinky na bolesti kloubů a svalů, kdy se pro zmírnění příznaků používají obklady. Obdobně se užívá odvar na hnisavé rány a kožní potíže, především při akné, ekzému, mykóze nebo lupénce. Nálev se užívá při bolestech v krku a bronchitidě či při suchém kašli. Poradí si s nespavostí, ale současně také s poruchami trávení, s bolestmi břicha nebo s nadýmáním. Užívá se i při otravě z jídla nebo při infekcích dásní.

Mohlo by vás zajímat:  Popálení kopřivou nepřináší rizika, ale tyto zdravotní benefity

Nežádoucí účinky bobkového listu

Odvar z bobkového listu by se neměl užívat déle než 3–5 dní, protože může způsobovat intoxikaci nebo navozovat narkotické stavy. Nálev by neměly užívat děti, těhotné a kojící. Zakázané je užívání pro pacienty s předepsanými antidiabetiky, nesteroidními antirevmatiky, antidepresivy, antibiotiky nebo protinádorovými léky.

Zdroj: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-685/bay-leaf
Přidat na Seznam.cz