Sprinkler Head Watering Bush Grass

Závlahový systém potřebuje dostatečnou ochranu před mrazem

Závlahový systém je klíčovou součástí péče o zahradu dokonce i v chladných měsících, kdy příroda odpočívá. Abychom dosáhli optimálního výsledku a ochránili rostliny před zimními nepřízněmi, je důležité dodržovat několik důležitých pravidel. To vám pomůže hlavně k tomu, že svůj systém během chladných měsíců nezničíte.

Vypnutí systému včas

Nejdůležitějším pravidlem zimního závlahového systému je jeho včasné vypnutí. To by mělo nastat, jakmile se teploty začnou pohybovat blízko bodu mrazu. Prodlužovaný provoz závlahy v nízkých teplotách může způsobit zamrznutí vody v trubkách a poškození systému. Ideálně by měla být závlaha vypnuta před prvním mrazem.

Mohlo by vás zajímat:  Kvalitní jídelníček zajistí pevné zdraví do vysokého věku. Zázračné koření prodlouží život

Vypuštění vody

Před vypnutím závlahového systému je nezbytné zajistit, aby veškerá voda byla odvedena z trubek a rozprašovačů. Toho lze dosáhnout otevřením odtokových ventilů a umožněním odvodu vody. Stojí za to pravidelně provádět kontrolu, zda nedochází k nějakému zablokování nebo zátkám v trubkách.

plastic-sprinkler-irrigating-grass-lawn-with-water-summer-garden-watering-green-vegetation-duging-dry-season-maintaining-it-fresh
Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelná údržba

Zimní závlahový systém vyžaduje pravidelnou údržbu i během zimy. To zahrnuje kontrolu a čištění filtrů, ventilů a rozprašovačů. Pokud se objeví jakékoli poškození, je nutné je co nejdříve opravit. Pravidelná údržba zajistí, že systém bude připraven na jarní období.

Mohlo by vás zajímat:  Krtek na zahradě není vítaným hostem, jednoduché metody ho vystrnadí pryč

Izolace trubek

Pro ochranu trubek před mrazem je doporučeno použití izolačního materiálu. Izolační obaly na trubky pomohou udržet teplotu vody na dostatečně vysoké úrovni, aby nedošlo k zamrznutí. Dbejte na to, aby byly trubky dostatečně izolovány, zejména tam, kde prochází nadzemní částmi zahrady.

Návrat k provozu na jaře

Když přijdou teplejší jarní dny, je třeba zimní závlahový systém znovu aktivovat. Nejprve zkontrolujte všechny komponenty, abyste zajistili, že jsou v dobrém stavu. Poté postupně zvyšujte intenzitu závlahy podle potřeby rostlin a teploty. Ujistěte se, že jste odstranili veškeré izolační materiály z trubek a provedli důkladnou kontrolu na případné úniky vody.

Zdroj: https://www.easygardenirrigation.co.uk/blogs/news/winter-irrigation-guidelines
Přidat na Seznam.cz