Top View Shot Brown Leaves

Spadané větve a listí se hodí zužitkovat jako mulč nebo do kompostu

Každoročně se objevují stížnosti na pálení listí a větví na zahradách, mnohdy tyto pokusy končí rozsáhlými požáry. Přitom veškerý biologický odpad ze zahrady i z kuchyně se může snadno zužitkovat a následně využít v podobě kompostu. Leckdo může namítnout, že nemá na pozemku dostatek prostoru pro vytvoření kompostovacího místa. Naštěstí existuje možnost, jak kompostovat i na malém prostoru bez kompostéru. Řešením jsou obyčejné plastové pytle, které skýtají možnost, jak si vytvořit perfektní hnojivo.

Ve znamení úklidu

Nejprve prořezávka větví, pak spadané kusy a na konec ještě shrabat listí, najednou je na zahradě velká kupa zeleného odpadu. Co s ním? Rozhodně se nedoporučuje jej pálit. Možností je odvézt tento bioodpad do kompostárny nebo do popelnice na bioodpad, případně použít suché listí a nadrcené větvičky jako mulč k rostlinám, které jsou citlivé na chlad. Mulčování navíc zabrání vysušování okolní půdy a rostliny přečkají snáze zimu.

Mohlo by vás zajímat:  Sůl škodí zdraví. Lepší je využít ji úplně jinak, na své si přijdou i děti
dirty-soil-with-clot-worms-earthworms
Zdroj obrázku: Freepik

Jak zužitkovat bioodpad?

Sousedské stížnosti na štiplavý kouř jsou každoročním koloritem vesnického života. Podzimní úklid na zahradě navíc vygeneruje velké množství bioodpadu, který se může zužitkovat jinak. Kompostování je rychlé a velmi ekologické využití zeleného odpadu, které přináší benefity v podobě přírodního hnojiva, které lze následně aplikovat k rostlinám na zahradě. Pro tento způsob kompostování se hodí pevné černé igelitové pytle, které jsou vysoce odolné a nehrozí u nich protržení nebo protečení vlivem dešťů. Pytle se plní jen ze dvou třetin, přičemž se mohou přidávat nadrcené větve, spadané listí (kromě kaštanu a ořešáku), zbytky zeleniny a ovoce ze zahrady i z kuchyně.

Mohlo by vás zajímat:  Zamiokulkas se spokojí i s málem. Příliš mnoho pozornosti ho naopak vyčerpá

Kompostování v pytlích

Je dobré jednotlivé složky mísit a doporučuje se přidat pár lžic močoviny nebo dusíkatého hnojiva. Je to z důvodu malé přítomnosti dusíku v listech stromů, tímto způsobem se tedy urychlí kompostování. Pytle se zaváží a nožem se do nich provede několik děr, aby byl zaručený přísun kyslíku. Jednou za měsíc se pytle protřepou a otočí dnem vzhůru. Nechají se po celou dobu v rohu zahrady nebo na méně frekventovaném místě. Proces se urychlí rozmělněním listů před vložením do pytlů. Výsledná směs se používá pro odlehčení hlinitých půd nebo pro zvýšení propustnosti, jako hnojivo pro okrasné rostliny i zeleninu.

Zdroj: https://www.almanac.com/more-ways-use-fall-leaves-garden
Přidat na Seznam.cz