Zapojte fantazii a vytvořte si na zahradě pestrobarevný koberec z něžných macešek
Macešky patří mezi okrasné rostliny, které zdobí balkony, zahradníci z nich vytvářejí pokročilé ornamenty, ale vykvetou vám i na běžném záhonku. Macešky přitom patří k rostlinám, které jsou na pěstování velmi snadné a velmi rychle se vám odvděčí pestrobarevnými květy.
Květy macešek vypadají krásně a jejich vykvetení přitom nevyžaduje příliš mnoho péče. Na výběr máte z bezpočtu barevných variací. Není ale výjimkou, že pěstitelé využívají pouze jednu variantu a tvoří dokonalé jednobarevné koberce.
Pěstování macešek není nic složitého
S pěstováním macešek si poradí i začátečník. Rostliny vyžadují půdu bohatou na živiny, která udrží vláhu. Té dosáhnete využitím vhodného hnojiva a přípravou půdy před výsevem. Macešky snesou přímé slunce, ale libují si v polostínu. Pro bohaté květy je poctivě zalévejte a pravidelně odstraňuje odkvetlé květy a suché listy.
Macešky společně s tulipány a narcisy patří mezi první rostliny, které lidé vysazují do jarních záhonů. Svoji oblibu si mezi zahrádkáři našli i díky tomu, že velmi dobře odolávají mrazům. Květy se vám odvděčí hned z kraje jara. Pro jejich rychlé vykvetení si pořiďte již předpěstované sazenice, které vám doma rychle vykvetou.
Macešky vám vykvetou na jaře i na podzim
Období výsevu podřiďte tomu, kdy chcete, aby vám maceška vykvetla. V oblastech s mírnou zimou vysejte macešky už v červenci a ony se vám druhý rok na jaře odvděčí kvetením hned po posledních ranních mrazících. Semena macešek vám vzejdou přibližně za deset dní.
Podzimního kvetení macešek dosáhnete výsevem z kraje jara. Macešky vysejte v únoru nebo březnu a dbejte na to, aby vám vysetá semena nezaschla. Macešky na jaře vysejte do pěstebních květináčů a uložte je do chladné místnosti, kde ale teplota neklesne pod bod mrazu. Vhodná doba pro přesazení vzrostlých rostlin je přibližně polovina května.
Zdroj: https://www.almanac.com/plant/pansies