Flowerbed With Different Flowers Pansies

Zapojte fantazii a vytvořte si na zahradě pestrobarevný koberec z něžných macešek

Macešky patří mezi okrasné rostliny, které zdobí balkony, zahradníci z nich vytvářejí pokročilé ornamenty, ale vykvetou vám i na běžném záhonku. Macešky přitom patří k rostlinám, které jsou na pěstování velmi snadné a velmi rychle se vám odvděčí pestrobarevnými květy.

Květy macešek vypadají krásně a jejich vykvetení přitom nevyžaduje příliš mnoho péče. Na výběr máte z bezpočtu barevných variací. Není ale výjimkou, že pěstitelé využívají pouze jednu variantu a tvoří dokonalé jednobarevné koberce.

Pěstování macešek není nic složitého

S pěstováním macešek si poradí i začátečník. Rostliny vyžadují půdu bohatou na živiny, která udrží vláhu. Té dosáhnete využitím vhodného hnojiva a přípravou půdy před výsevem. Macešky snesou přímé slunce, ale libují si v polostínu. Pro bohaté květy je poctivě zalévejte a pravidelně odstraňuje odkvetlé květy a suché listy.

Mohlo by vás zajímat:  Květinový balkón skvěle doplní i některá zelenina či bylinky v květináčích
Zdroj obrázku: Pixabay

Macešky společně s tulipány a narcisy patří mezi první rostliny, které lidé vysazují do jarních záhonů. Svoji oblibu si mezi zahrádkáři našli i díky tomu, že velmi dobře odolávají mrazům. Květy se vám odvděčí hned z kraje jara. Pro jejich rychlé vykvetení si pořiďte již předpěstované sazenice, které vám doma rychle vykvetou.

Zdroj obrázku: Pixabay

Macešky vám vykvetou na jaře i na podzim

Období výsevu podřiďte tomu, kdy chcete, aby vám maceška vykvetla. V oblastech s mírnou zimou vysejte macešky už v červenci a ony se vám druhý rok na jaře odvděčí kvetením hned po posledních ranních mrazících. Semena macešek vám vzejdou přibližně za deset dní.

Mohlo by vás zajímat:  Základní výbava každého zahrádkáře nemusí stát moc, a ušetří čas i námahu

Podzimního kvetení macešek dosáhnete výsevem z kraje jara. Macešky vysejte v únoru nebo březnu a dbejte na to, aby vám vysetá semena nezaschla. Macešky na jaře vysejte do pěstebních květináčů a uložte je do chladné místnosti, kde ale teplota neklesne pod bod mrazu. Vhodná doba pro přesazení vzrostlých rostlin je přibližně polovina května.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/pansies
Přidat na Seznam.cz