Kaktusy1

Kaktusy jsou na pěstování nenáročné, přesto své zvláštní požadavky mají

Kaktusy jsou jedinečné rostliny. Jedná se o sukulenty, které nepotřebují mnoho vody a péče o ně je velmi nenáročná. Mohou přežít i v podmínkách, které jsou pro ostatní rostliny nemyslitelné. Jejich vzhled okouzlí každého, navíc některé druhy kaktusů mohou také kvést. Jak se o kaktusy starat, aby rostly správně a dlouho vydržely?

Na celém světě existuje asi 2 000 druhů kaktusů

Kaktusy pocházejí z Ameriky – Kanady, Mexika a Chile. Najdete je také v Andách. Kaktusy nemají listy, a tak se mohou přizpůsobit i velmi drsným podmínkám, například poušti. Trny je chrání před útokem zvířat. Péče o kaktusy není náročná, ale potřebují podmínky, které jim co nejvíce přiblíží jejich přirozené prostředí.

Mohlo by vás zajímat:  V zimních měsících chybí čerstvá zelenina, imunitu ale můžeme posílit i jinak
Zdroj obrázku: Freepik

Substrát pro kaktusy by měl být dobře odvodněný, v jejich přirozeném prostředí půda rychle vodu nasaje a hned vysychá. Vyberte tedy půdu, která bude mít podobné složení jako ta v poušti. Květináč kupujte o dva centimetry větší než je průměr rostliny. Na jeho dně musí být díry, aby voda mohla volně odtékat.

Kaktusy milují slunce, jižní parapet bude nejlepší volbou

Kaktusy by měly přímo na slunci několik hodin denně stát, proto je dejte na jižní parapety oken. Potřebují nejen sluneční paprsky, ale také vysokou teplotu. Hodí se do zimních zahrad a skleníků, kde se jim povede dobře. Kaktusy ale nemají rády vlhkost a déšť a je nutné je před nimi chránit. Množství vody, které potřebují, bude záviset na ročním období. Voda by se neměla lít přímo do půdy, ve které kaktus je, ale do základny. V zimě vodu nepotřebují vůbec, protože zimují.

Mohlo by vás zajímat:  Zabezpečte dobře zahradní nářadí a techniku během dlouhé zimy
Zdroj obrázku: Freepik

Jestli se chystáte kaktusy přesazovat, udělejte to v zimě. Květiny spí, a tak hrozí minimální riziko poškození. Při přesazování můžete rovnou odstranit mrtvé kořeny, které by mohly bránit správnému růstu rostliny. Kaktus se uzdraví a na jaře vás bude znovu těšit tím, jak poroste. Hnojení by se mělo provádět dvakrát ročně, od června do září. Hnojit byste měli jen rostliny, které jsou několik let ve stejné půdě.

Zdroj: https://westcoastgardens.ca/our-resources/5-care-tips-to-keep-your-cactus-happy
Přidat na Seznam.cz