Planting Zamioculcas Indoors Concept Home Garden Hobby Gardening Environmental Protection Care Home Green Plants

Zamiokulkas lze na jaře snadno namnožit. Vybrat si můžeme mezi dvěma způsoby

Skvěle vypadá a je zcela nenáročný na péči, to jsou dva důvody, pro které se vyplatí mít v interiéru zamiokulkas. Říká se mu též pouze kulkas, přičemž v poslední době roste poptávka po tomto druhu pokojových rostlin, protože likviduje toxiny z ovzduší. Jakým způsobem tuto rostlinu množit, aby dělala radost ve velké míře a byla živou interiérovou dekorací, která ještě pomůže posílit zdraví v každé místnosti? Je to velmi snadné, stačí se držet několika osvědčených rad.

Mohlo by vás zajímat:  Živý plot zahradu zútulní a schová ji před zvědavými sousedy. Možnosti jsou široké, stačí si vybrat

Termín pro množení

Zamiokulkas je druh sukulentní rostliny a jedná se o vytrvalý druh, který pochází z tropických oblastí východní Afriky, kde roste pod korunami stromů. V domácnosti umí zpříjemnit prostředí a umožnit myšlenkám toulat se daleko od domoviny. Jedná se o nenáročnou pokojovku, která odpustí začátečníkům leckteré chyby v pěstování, dokonce nezanevře ani na zapomnětlivce, kteří ji včas nezalijí. V jarním období pak nastává čas na její množení, současně je možné rostlinu přesadit.

Zdroj obrázku: Freepik

Množení pomocí oddenku

Kdy nastává čas na větší květník? Ve chvíli, kdy listy této rostliny žloutnou a současně začnou kořeny vystupovat z nádoby. Tímto povelem dává rostlina najevo, že je třeba zasáhnout, přičemž obvykle k tomu dochází v průběhu března nebo dubna. V tento čas se může rostlina též namnožit pomocí oddenků. Rostlina se vyjme, z kořenů se očistí substrát. Poškozené části se odstraní a jemně se rukama oddělí oddenky, které se umístí do nových jednotlivých květníků.

Mohlo by vás zajímat:  Nachystejte dřevo na topení v krbu správně

Množení pomocí rostlinných řízků

Další možností množení je pomocí řízků, které je však o něco složitější než předchozí metoda s oddělováním oddenků. Řízky se odebírají od dubna do června, přičemž se odříznou stonky a ponechají se na nich asi čtyři listy. Řízky se ponoří do vlažné vody a nádoba se postaví na parapet, denně se vyměňuje voda a počká se na rozvoj kořenového systému. Tento proces může trvat i několik měsíců, poté se mladé sazenice zasadí do květináčů.

Zdroj: https://www.wildinteriors.com/blog/2019/4/29/how-to-propagate-a-zz-plant
Přidat na Seznam.cz