Woman Taking Care Home Plants

Zálivka je klíčem k bohatým květům orchidejí. Obohatit lze o přírodní složky

Možná patříte k těm, co si nejsou jistí, jak správně zalévat orchideje. Orchideje jsou docela vybíravé, co se týče zálivky. Je velice snadné udělat chybu. Ta si může ale vybrat svou daň a kolikrát celá situace končí fiaskem. Jak správně zalévat rostliny a dosáhnout tak co nejlepších výsledků?

Zálivka

Samotná péče o orchideje není náročná. Pro podporu jejich růstu a zdravého vzhledu je nutné, abyste dodrželi určitá pravidla. Jako první pravidlo si zapamatujte, že orchideje se nezalévají běžnou metodou. Jakákoliv chyba může přeměnit zálivku v tragédii. Nejvhodnější doba pro zálivku je brzy ráno, večerní zálivka může vést k uhnívání kořenů. V tomto případě platí, že je lepší nechat rostlinu suchou než ji zbytečně přelévat. V létě se doporučuje zalívat orchideje jednou týdně, v zimě jednou za dva týdny. Vhodná doba je tehdy, když je půda úplně suchá. Nejvhodnější je odstátá voda pokojové teploty. Studená voda může vést k tepelnému šoku a následnému úhynu rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Mýty o orchidejích z nich dělají náročné rostliny, podle pěstitelů je péče hračkou
Zdroj obrázku: Freepik

Různé ingredience pro zálivku

Důležité je také hnojení rostliny. Můžete si samozřejmě zakoupit hnojicí prostředek v obchodě. Není však na škodu sáhnout po domácí metodě. Sem patří:

  • banánová voda,
  • pivo,
  • česnek.

Banánové hnojivo nachystáte velmi jednoduše. Banánovou slupku omyjte, poté osušte na slunci a nakrájejte na menší kousky. Smíchejte je s 200 ml vody a nechte vychladnout. Slupky ze dvou banánů zalijte dvěma litry vody a nechte v uzavřené láhvi 2–3 dny. Takto nachystanou vodu přeceďte a zřeďte s vodou v poměru 1 : 1. Hnojivo aplikujte jednou za dva týdny a vyvarujte se namočení listů.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny v ložnici zlepší spánek. Vyčistí vzduch a připraví ideální klima pro odpočinek

Voda a pivo

Další zajímavou kombinací je voda s pivem. Nalijte 50 ml světlého piva do sklenice a počkejte, až vyprchá pěna. Následně doplňte sklenici vodou a nechte odležet několik hodin. Hnojivo obsahuje alkohol, proto buďte opatrní. Doporučuje se provádět hnojení tímto způsobem jednou měsíčně.

Česneková zálivka

Pro česnekové hnojivo si připravte hrnec s litrem teplé vody. Do něj přidejte tři stroužky prolisovaného česneku a nechte odstát jeden den. Tuto zálivku aplikujte jednou za měsíc.

Zdroj: https://what-when-how.com/orchids/watering-and-fertilizing-orchids/
Přidat na Seznam.cz