Long Shot Woman Mowing Yard

Při sekání trávníku hraje roli výška stébel a ideální počasí

Asi každý chce mít nádherný trávník, za který by se nemusely stydět ani fotbalové velkokluby na svém hlavním stadionu. Jen málokomu však skutečně zelený a hustý pažit vyroste, a to přesto, že se trávě v našich podmínkách daří přirozeně lépe než třeba v Itálii nebo Španělsku, kde mnoho ze zmíněných velkoklubů působí. Důvodů je pochopitelně celá řada, v první řadě jde o správné hnojení a zalévání, které mnoho lidí podceňuje. A roli hraje také obnova všech poškozených částí trávníku. Zásadní je správné sekání, které je slabinou mnoha českých zahradníků a zahrádkářů.

Mohlo by vás zajímat:  Jak si při hrabání listí nezničit záda a zvládnout práci na zahradě během chvilky

Správná výška

Základním parametrem pro rozhodnutí, zda sekat, či ještě ne, by měla být výška pažitu. Mnoho lidí se jej snaží udržovat příliš nízký, což s sebou přináší hned několik nevýhod. Tou asi nejzásadnější je, že příliš nízká tráva velmi špatně drží vlhkost z ranní rosy, a tak je potřeba ji častěji zalévat. Trávník byste tak měli udržovat alespoň 6–10 centimetrů vysoký, sekání můžete klidně odložit až na dobu, kdy tráva vzroste do výšky 12 centimetrů.

Mohlo by vás zajímat:  Posekané trávy ze zahrady bývá velké množství, vyplatí se ji chytře využít
Zdroj obrázku: Freepik

Ne na prudkém slunci

Trávu byste neměli sekat v době, kdy na trávník praží přímé slunce. Zejména v létě, kdy má slunce opravdu sílu. Takový trávník trpí horkem a ze sekání se bude vzpamatovávat podstatně déle než tráva, která je posekána v podvečer, nebo ještě lépe brzy ráno předtím, než na ni začne pražit slunce. Aby trávník nezačal prosychat, je dobré ho po sekání pokropit a to pochopitelně nejde v době, kdy na něj praží slunce.

Mohlo by vás zajímat:  Věnujte trávníku dostatečnou pozornost

Ne po dešti

A aby toho nebylo málo, sekat mokrý trávník po dešti taky není to pravé ořechové. U elektrických sekaček je to dokonce z bezpečnostních důvodů zakázáno. Ale i u jiných sekaček to smysl nedává, mokrá tráva se bude lepit na nože sekačky a ta tak brzy začne trávu spíše trhat než sekat, takže ji poškodí, ale nezkrátí. Naděláte tak víc škody než užitku a brzy budete stejně muset sekat znovu.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/maintain-the-garden/12-lawn-mowing-tips/
Přidat na Seznam.cz