Orchid Pot Window With Watering Can Phalaenopsis Houseplant Care Growing Flowers Home

Zalévání pokojových rostlin je klíčové. Ne všechny se ale spokojí se stejnou zálivkou

Pokud doma pěstujete pokojové rostliny, tak určitě víte, jak často máte kterou rostlinu zalévat. Správná zálivka je klíčem k tomu, že budou květiny krásně růst a následně i kvést. Značí to jejich zdraví, a proto je nutné zalévání věnovat určitý čas, aby bylo všechno dokonalé. Jak ale správně zalévat? Každá rostlina bude potřebovat jiný „styl“ zalévání.

Existují dva způsoby zalévání květin

Znalci vědí, že jsou dva druhy zalévání rostlin – shora a zdola. Jak tedy rostlinky v květináčích správně zalévat? Rostliny se skládají z 85–90 % z vody. Voda je tedy jejich velmi důležitou součástí. Rostliny ji potřebují v procesu fotosyntézy a dostatečná hydratace je důležitá i pro jejich další vývoj a růst. Kolik vody ale květiny potřebují a co dělat, pokud je květina vysušená nebo jste ji přelili? Každý problém má řešení.

Mohlo by vás zajímat:  Nádherně rozkvetlý balkon je ozdobou každého domu. Tyto druhy udělají nejlepší dojem

Pro zalévání je nutné mít správné podmínky. Velmi záleží i na druhu rostliny, protože některé potřebují méně vody, některé zase hodně, jiným stačí jen pár kapek rosy. Sukulenty jsou suchomilné rostliny, které dokážou vodu udržet a nemusíte je tak zalévat často. Vlhkost vzduchu, kterou máte doma, také velmi ovlivňuje stav vašich květin a frekvenci zalévání.

Zdroj obrázku: Freepik

Dbejte na správné umístění rostlin

Dobré je vědět, kam máte rostlinu umístit. Mnoho z nich skončí na parapetu v obývacím pokoji, ale lidé si je dávají také do rohů místností, a některé typy rostlin mohou dokonce do koupelny, protože jim nevadí temnota ani vlhkost. Záleží také na tom, jaký používáte substrát, některé druhy umí déle zadržovat vlhkost, a tudíž není potřeba je zalévat tak často.

Mohlo by vás zajímat:  Invaze škůdců hrozí i pokojovým rostlinám. Červce zlikviduje líh, tabák nebo olej

Zálivku tedy přizpůsobte nejen rostlinám samotným, ale také podmínkám, které zrovna v místnosti máte. Zkontrolujte, jestli je zemina suchá, a podle toho jednejte. Domácí rostliny je vhodné zalévat méně častěji, zato intenzivně – přebytek vody je pro většinu rostlin nebezpečný, proto je lepší jim dodat vláhy méně. Zalévat byste měli převařenou nebo filtrovanou vodou, ideální je dešťová.

Zdroj: https://www.millcreekgardens.com/how-to-properly-water-indoor-plants/
Přidat na Seznam.cz